Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Господ е създал майките, защото не може да е навсякъде

| обновено на 21.01.17 в 13:45

В деня, когато почитаме всички онези специалисти, помагащи на живота да се появи на бял свят, да не забравяме, че те са отговорни поне за два от тях едновременно – на майката и на детето й. За мисията на акушерките, акушер-гинеколозите, неонатолозите и др. Специалисти „в бяло“  в Деня на родилната помощ – 21 януари – събеседник е  д.м.н.  д-р Борислав Иванов.  

Д-р Иванов е роден Битоля, Македония, син е на известен АГ специалист Йован Иванов.  Завършва медицина в Медицинския университет в Пловдив, а после специализира  фетална медицина в престижния Кралски колеж в Лондон, а след това и в Италия, Словения, Турция, Хърватска, където специализира ултразвукова диагностика. 

Д.м.н. д-р Борислав Иванов: Голяма хубава изненада беше за мен, когато дойдох в България и видях, че този празник, който никъде другаде не се чества, тук вече се отбелязва повече от 60 години. Празникът е много хубав, защото включва в себе си комбинацията между хубавото, чудото и магията, божественото нещо. Господ може би не може да е навсякъде и затова е създал майките. На този ден честваме бременността, идването на света на новото Нещо, раждането. Щастлив съм, че упражнявам тази професия и че мога да бъда в услуга на всички бременни жени тук.  

В днешно време и медицината, и ежедневните нужди на хората се променят и затова вземането на решение да имаш дете е нещо велико. То е равнозначно  на това да  вземеш решение сърцето ти да се разхожда извън твоето тяло.  В този момент обаче на чист индивидуализъм ние, като цивилизация и общество, започваме да мислим повече за своята реализация, бъдеще, как да вземем повече от живота и раждането на дете остава за по-късен план след апартамента, професионалното развитие и т.н. Границата на възрастта за раждане на дете се измества. Някога в Европа, особено в Англия, тя беше над  29, 31 години. У нас също е така и възрастта се покачва още повече. Ние обаче забравяме за физиологичната способност на тялото да ражда деца. Трябва да намерим златната среда  за това как да живеем пълноценен живот и да не забравяме за семейството. Един афоризъм казва: „Кой е по-голям от царя? Детето“, Къща без деца е празна.  Майката за детето е като дъждът - за децата. Ако майката е щастлива, бебето ще бъде щастливо. След раждането на едно дете цялата концепция за живота се променя. Храбростта, силата и любовта трябва да бъдат на първо място и ако ги има, може би по-лесно ще се взимат решенията.  Майката създава дете. Детето е цялостно отражение на семейството. Семейството пък е цялостно отражение на социалната среда. Оттам е Обществото, а от него зависи Цивилизацията ни. Ако искаме да подпомогнем този процес, трябва да има повече деца.

  Повече чуйте от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55