Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не изключвам гражданска война в Турция

Снимка: БГНЕС

Следя ситуацията в Турция и как се развиваше в условия на извънредно положение.

Ердоган проведе референдум дни преди да изтече този срок и очаквах действително да има манипулации, защото той контролира всички власти в Турция еднолично. Сега с този референдум той постигна своята цел. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Осман Октай, анализатор и добър познавач на процесите в Турция.

Той припомни, че по време на кампанията за референдума, е имало такава само "за”  промените.

Нямаше никаква кампания от страна на противниците на едноличното управление, оглавявани от лидера на Републиканската партия. Въпреки невъзможността да се провежда кампания по медиите и на публични места против референдума на Ердоган, в Турция имаше огромно очакване, че голяма част от избирателите са привърженици на светска държава и на Кемал Ататюрк. И затова се очакваше, че борбата ще бъде много ожесточена, обясни Октай. 

Той не скри тревогата си и опасенията си, че  Турция е изправена на ръба на гражданска война. От две години в Турция има извънредно положение, което вчера се удължи с още три месеца, това е почти военно положение в Турция. Едноличното управление на Ердоган продължава почти две години след опита за атентат. Още повече -  в източните части на Турция има военни действия, партизански действия от ПКК и всичко това говори, че Турция проведе този референдум в тези сложни условия. Още повече, Турция се раздели на кемалистка светска  Турция и ислямистка Турция. И вместо да се смекчи тона в нощта на излизането на резултатите, Ердоган насъска площадите против всички, които са гласували против референдума и каза, че тепърва под лупа ще се гледа и ще им се търси отговорност. Всичко това и процесите, които наблюдаваме от два дни в големите градове - Истанбул, Анкара, Анталия и други говори, че в Турция назрява много тежка ситуация. По тази причина той бързаше да удължи извънредното положение, за да може да забрани тези протести. Той се заканва на НАТО, заканва се на Европейския съюз. Виждайки това напрежение в страната изнася агресията навън, коментира Осман Октай.

Според него българските мюсюлмани и турци са притеснени от тази агресия на Ердоган.

Аз се опасявам българските мюсюлмани да не останат между агресията на Анкара и агресията на така наречените наши патриоти, които идват на власт с ГЕРБ, допълни Октай.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54