Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-чист въздух с пелетни печки и климатици, вместо с кюмбета

Мръсният въздух е първата причина за смърт, свързана със замърсяване на околната среда в световен мащаб. 

Всяка година 430 хиляди души умират заради излагане на прахови частици. В Европейския съюз 10 пъти повече хора са убити от замърсяването на въздуха, отколкото при пътни произшествия.

Над 300 милиона души в целия свят страдат от астма.Особено тревожен феномен е масовата алергизация в детска възраст. До 2050-та година всеки втори европеец ще страда от алергия, алармират специалистите.

Тази тревожна статистика си припомняме на днешния 2-ри май – Деня на астмата. По този повод в София - между 16 и 20 часа в столичния парк „Заимов“ се провежда кампанията „По-добър въздух, по-добро дишане“. Инициативата е на Асоциацията на българите, боледуващи от астма, алергия и хронични остри белодробни болести, съвместно с „Грийнпийс“-България и екологично сдружение „За Земята“. Общата проява е първа по рода си, но от гражданския сектор имат амбицията да я продължат и то не само в София, но и в други населени места в страната.

Проблемът с чистотата на въздуха оказва се има и решения. Едно от предложенията е насочено към справяне с проблема с битовото отопление като основен причинител на замърсяване на въздуха.

В края на март сдружение „За Земята“ и „Грийнийс“-България изпратиха отворено писмо до министър-председателя и ресорните министри, в което предлагат да стартира Национална програма за подмяна на неефективните форми на отопление в бита.

Очаква се началото да бъде поставено още през октомври - ноември с включването на две общини. 

За целта и финансовите измерения на тази програма Антоанета Петричанска разговаря с Генади Кондарев от сдружение „За Земята“.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58