Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентите по медицина в Пловдив с акция срещу цигарения дим

| обновено на 31.05.17 в 14:16

По повод Световния ден без тютюнев дим -31 май студентите по медицина от Асоциацията на студентите - медици (АСМ) в Пловдив ще направят информационна кампания за рисковете от тютюнопушенето и за начините за отказване от зависимостта от цигарите.
Кампанията е по инициатива на комитета по Обществено здраве към АСМ-Пловдив и ще се води от неговия председател - Атанас Учкунов. Екипът бъдещи медици обявили се против тютюневия дим ще бъдат от 11 часа около Виенския павилион на Царсимеоновата градина и ще продължат своя символичен „анти-таб поход“ по Главната. 

Те ще разговарят с хората лично, ще отговарят на техни въпроси и ще раздават информационни брошури
Също така ще бъде заснето кратко видео, в което бъдещите лекари питат гражданите дали знаят какъв ден е и какви са рисковете от тютюнопушенето.

Снимка
На 31 май - всяка година, в много страни се организират събития, насочени към повишаване на информираността за рисковите заболявания в следствие на тютюнопушене и опосредствено излагане на тютюнев дим, така също и за превенцията и ограничаването на тютюнопушенето сред насeлението.
 По данни на СЗО глобалната епидемия от тютюн годишно води до смъртта на около 6 милиона души в света, от които над 600 000 непушачи умират вследствие излагане на вторичен тютюнев дим. 
Ако тенденцията за увеличаване на употребата на тютюневите изделия се запази, през 2030 година се очаква 8 милиона души да загубят живота си заради тях. 
Актуални данни за броя на пушачите в ЕС обявиха в края на месец май 2017 г. от Еврокомисията. 
Те проследяват тенденциите от 2014 г. насам. Според изчисленията на „Евробарометър“, през 2017 г. най-страстни пушачи продължават да са гърците. 37 на сто тях палят цигара, показват числата. Българите пък пушат колкото французите. С 36% любители на тютюна с тях си делим второто място в ЕС. 

Трети са хърватите с 35 на сто. А на другия полюс е Швеция. В скандинавската страна едва 7% посягат към цигарите.

Въпреки че все повече европейци загърбват порока, тютюнът сред младите става по-популярен, показват още числата. От 2014 г. младежите между 15 и 24 години, които пушат, са се увеличили от 25 на 29 на сто.

В същото време електронните цигари държат доста нисък дял. Едва 2 на сто ги предпочитат пред тютюна. Но пък 15% от европейците са се изкушавали да опитат какво е пушиш е-цигара. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58