Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение ще стане през 2023 г.

| обновено на 02.06.17 в 15:41

Държавници, политици, неправителствени организации, граждани осъдиха решението на президента Доналд Тръмп САЩ да излезе от Парижкото споразумение за климата. 

Георги Стефанов, експерт по климата от WWF, смята, че решението на Тръмп не е изненада, но екипът му не казва цялата истина. "Споразумението ще влезе в сила 2020 година. Според договореностите, ако една страна иска да  го напусне, това може да стане най- рано три години след  влизането му в сила или 2023 година. Тогава Тръмп няма да е президент, може би. Освен това неговите изявления омекнаха в сравнение с предизборната кампания", коментира Стефанов.

Позицията на експерта е, че има достатъчно доказателства и факти, че човешката дейност е причина за глобалната промяна на климата. Политически само две страни плюс Щатите не са се присъединили към Споразумението за климата. Дискусията не е дали, а на каква цена и какво трябва да се прави за в бъдеще. Трябва да се знае как това ще въздейства на нашия живот и на нашите деца, какво ще се промени, каза той.

България и страните от бившия източен блок хем подкрепят договорките, хем оспорват конкретните действия. Затварянето на въглищните централи ще се случи, включително и у нас. Инвестициите, които трябва да се вложат във въгледобивния сектор, нямат голяма възвращаемост в сравнение с инвестициите от възобновяема енергия. Ние трябва да сме готови за тази трансформация, защото слънцето и вятърът водят до постигането на по- евтина енергия, е позицията на Георги Стефанов.

Ако не знаем каква искаме да бъде България през 2050 година, то реално не знаем какво правим в днешния ден.  Чака ни дълга и сериозна работа. България попада в този климатичен пояс, който ще бъде уязвим от гледна точка на измененията на климата – повече бури, пожари, суши, въздействие върху инфраструктурата, което ще води до повече загуби. Трябва да сме адаптирани към промените в климата, защото ако не сме информирани и подготвени цената я плащат обикновените хора, обобщи експертът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55