Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение ще стане през 2023 г.

| обновено на 02.06.17 в 15:41

Държавници, политици, неправителствени организации, граждани осъдиха решението на президента Доналд Тръмп САЩ да излезе от Парижкото споразумение за климата. 

Георги Стефанов, експерт по климата от WWF, смята, че решението на Тръмп не е изненада, но екипът му не казва цялата истина. "Споразумението ще влезе в сила 2020 година. Според договореностите, ако една страна иска да  го напусне, това може да стане най- рано три години след  влизането му в сила или 2023 година. Тогава Тръмп няма да е президент, може би. Освен това неговите изявления омекнаха в сравнение с предизборната кампания", коментира Стефанов.

Позицията на експерта е, че има достатъчно доказателства и факти, че човешката дейност е причина за глобалната промяна на климата. Политически само две страни плюс Щатите не са се присъединили към Споразумението за климата. Дискусията не е дали, а на каква цена и какво трябва да се прави за в бъдеще. Трябва да се знае как това ще въздейства на нашия живот и на нашите деца, какво ще се промени, каза той.

България и страните от бившия източен блок хем подкрепят договорките, хем оспорват конкретните действия. Затварянето на въглищните централи ще се случи, включително и у нас. Инвестициите, които трябва да се вложат във въгледобивния сектор, нямат голяма възвращаемост в сравнение с инвестициите от възобновяема енергия. Ние трябва да сме готови за тази трансформация, защото слънцето и вятърът водят до постигането на по- евтина енергия, е позицията на Георги Стефанов.

Ако не знаем каква искаме да бъде България през 2050 година, то реално не знаем какво правим в днешния ден.  Чака ни дълга и сериозна работа. България попада в този климатичен пояс, който ще бъде уязвим от гледна точка на измененията на климата – повече бури, пожари, суши, въздействие върху инфраструктурата, което ще води до повече загуби. Трябва да сме адаптирани към промените в климата, защото ако не сме информирани и подготвени цената я плащат обикновените хора, обобщи експертът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02