Разбутването на стандарта за българското кисело мляко може да доведе до загубване на защитеното географско наименование. Тогава киселото мляко ще може да се произвежда в Гърция и да се внася в България. Това са много необмислени искания на три фирми, една от които, може би, е с гръцко участие.
Това коментира пред Радио Пловдив Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България по повод искането за промяна в стандарта на българското кисело мляко в частта му за опаковките.
Предложението е на три фирми от Пловдивския регион – ОМК ("Обединена млечна компания"), "Димитър Маджаров-2" и "Полидей" (марка "Домлян"). Те настояват стандартът да разреши опаковките да са "от материали, предназначени за контакт с храни, съгласно изискванията на европейските и националните нормативни актове". В момента БДС допуска само три вида опаковки - от стъкло, керамика или полистирен.
Агенцията по безопасност на храните вече съобщи, че шест фирми, произвеждащи кисело мляко по БДС, използват кофички от полипропилен, а не от полистирен, както изисква стандартът, но не посочва имената им.
Три от тях са известни - те са внесли предложението за промяна. Четвъртата е държавната "Ел Би Булгарикум", която е изпратила становище, подкрепящо изменението.
Против промяната вече се обявиха от земеделското и от здравното министерство, както и представители на бранша и на научната общност.
От Асоциацията на млекопреработвателите в България също смятат, че предложенията са лобистки и защитават интересите на други държави и външни фирми.
Окончателното решение трябва да бъде взето от Техническия комитет "Селскостопански и хранителни продукти" към Българския институт за стандартизация.
Какви са заплахите и за кого? Антоанета Петричанска разговаря с председателя на асоциацията Димитър Зоров.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..