За загубата на праистория в Пловдив в програма "Точно днес" говорим с проф. Йордан Детев, син на големия наш археолог проф. Петър Детев, който направи първото подробно проучване на Яса тепе 1 или Плоската могила.
От тази седмица тя е засипана с бетон, без да има направени нужните проучвания на част от происторическата селищна могила, датирана от 5 000 г. пр. Хр., като там се установява непрекъснат живот от късния неолит до желязната епоха.
Проф. Детев каза, че е направил доста, за да опази личното наследство на своя баща, където Плоската могила е заемала много важно място. Той уточни, че за проф. Петър Детев е нямало обект от праисторията в Пловдив и околността, който да не е проучил подробно.
За жалост специално за Плоската могила е нямало техника през 60-те години на миналия век, която да се справи с подпочвените води и тя е останала непроучена, каза проф. Детев. Той уточин, че това е най-голяма могила в цяла Тракия и има диаметър над 300 метра, с полезна площ над 100 дка.
Нека не преувеличаваме, все пак става въпрос за едно малко парче от тази огромна праистория, която дава началото на Пловдив е унищожено, смята синът на археолога.
Как би постъпил проф. Петър Детев, при всички случаи той би занесъл археологическа карта на общинската администрация и тогава те щяха да бъдат осведомени на каква територия дават строителни разрешителни. Ако това не е свършено, то архитектът не може да гадае къде какво има, каза Детев.
По повод на новия музей, който ще бъде отворен в Пловдив проф. Йордан Детев каза, че той ще се намира в къщата на кръчма "Пловдив", и ще започне да приема посетители още тази есен.
Аз проблеми с праисторията на Пловдив нямам, но искам да дам възможност на хората да се запознаят с нея, каза Детев.
Най-ценният експонат в музея ще бъде есхарата без орнаменти от Небет тепе, която е представлявала своеобразен джипиес.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..