Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изобилието от книги за Левски е свързано с културната ни криза

Димитър Христов от Института за исторически изследвания към БАН смята, че науката е направила достатъчно, за да познаваме жизнения път на Левски и неговата участ.

Това изобилие днес  от литература е свързано, според него, с нашата емоционална и културна криза и с измеренията на нашето настояще. Ние нямаме много герои, а Левски е един от безспорните. Така хората се легитимират като патриоти, смята той.

Днешният поглед към Левски не е формиран от една линия, той се фрагментира на много парчета, както знанията ни за съвременния свят по принцип. Става дума за масовото съзнание, защото хората имат все по- малко време да четат и да разсъждават, каза още ученият.

Несигурни са, както датата на смъртта на Апостола, така и неговото раждане. Ние  знаем датата 18-ти юли от изследванията на историци в по- късен период.

По принцип честваме неговата екзекуция, защото това е кулминацията на неговото дело, църковната практика е подобна, тя чества загиването на мъченика, а не нейното рождение, обясни още Христов.

Нямаме причина да обвиняваме Църквата, че не го  канонизира. Васил Левски е деец на нашата революционна гражданска борба за освобождението ни. Делото на Левски е свързано с обществото. Не трябва да се смесват тези две измерения.

Той е бил свещенослужител, оттегля се от монашеството с желанието да помогне на своя народ. Най- важното от неговото дело са неговите обиколки, прякото му революционно действие. 

Ако ние ходим, виждаме какво е по селата и градовете на България сигурно ще помогнем на страната си, каза още Димитър Христов.

Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06