Повече от два месеца е в ход възможността за по-ранното връщане на майките на работа, преди детето им да навърши една годинка, а те да взимат и заплата и 50 % от парите за майчинство.
На този етап, по-малко от триста майки са приели този вариант. Работодателите приветстват мярката, експертите са противоречиви за ефективността и. Ева Борисова от асоциация „Родители“ коментира, че още една възможност е по-добре от една.
Според нея, броят на майките, които са приели тази възможност е малък, защото в първата година е много важна и силна връзката между майката и бебето и дори един час отсъствие на майката е важен за детето. Но изборът не трябва да е под натиск от обстоятелства. Сложен е изборът.
От друга страна, въпросът за квалификацията на майките , професионалното развитие и екипа, в който са работили преди майчинството, също е много важен, затова е важно добре да се помисли за разпределението на приоритетите.
Борисова не споделя тезата, че това е скрита стъпка към намаляването на майчинството, което у нас е най-много от страните на ЕС.
Всъщност, една възможност в повече винаги е добре, винаги е добре да имаме повече избор. Тук обаче е важно този избор по някакъв начин да бъде подпомогнат и когато човек взима решение кога да се върне на работа да не го прави под натиска на обстоятелствата, а през едно свързване със своите нужди и нуждите на детето си и затова по какъв начин ще балансира от тук нататък професионалния и личния си живот.
Мисля, че предвид демографската ситуация в страната всяко правителство ще се стреми максимално да работи за това хората да имат желание за повече деца и да си го представят как това се случва и да знаят, че в различни периоди от живота си могат да направят различен избор. Така че аз тази стъпка я възприемам като повече възможности и не толкова като резултат от натиска на работодателските организации, защото в крайна сметка демографският проблем е дългосрочен проблем и е важно да имаме перспектива. Така че се съмнявам, че ще бъдат направени драстични стъпки за ограничаване на майчинството. В същото време е важно в обществото и младите жени да бъдат насърчени по-рано да поемат или навреме да поемат избора да бъдат майки и да виждат перспектива в това да имат повече деца и да виждат, че са подкрепени в това да търсят най-добрия за тях и за тяхното дете баланс между професионалния и личния живот.
Цялото интервю с Ева Борисова е в звуковия файл.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..