Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейското лицемерие към мигрантите продължава

Снимка: БГНЕС

Какви са страховете на Европа днес с акцент  мигрантите и каква е миграцията на страха. Тема, актуална от доста време, а за този разговор провокиран донякъде и от интерпретацията през призмата на изкуството в Седмицата на съвременното изкуство в Пловдив. За реалностите по темата е коментарът на   политолога Калоян Методиев. 

Не може да говорим за интегарция на мигрантите, казва политологът, проблемът заплашва съществуването на Европейския съюз.

И  страховете на Европа от мигрантите продължават. И се засилват. Страхът идва от промяната на културата, на традиционното и нетрадиционното,  несъгласието на Унгария и Словакия, и на Австрия но по в сянка.  Пос последни изследвания във Великобритания, дори реакциите за Брекзит,  са в резултат от тази тема. Страхът е свързан със загубата на идентичност и на работни места. 

А мигрантите се страхуват също, въпреки че идват от места с война и мизерия, те се страхуват, че идват в място, за което нищо не знаят. 

България също влиза в страшна сила  в този проблем защото е като географско място е на края на Европа и между нея и Ориента. Заедно с Гърция, това ни създава ежедневни проблеми. 

Политическите европейски лидери работят много бавно за взимането на решение за промяна в отношението към мигрантите, оментира още Методиев и припомни, че  за  развитието на проблема допринесе много германският канцлер Меркел с поканата да идват в Европа. Скорошното дистанциране на Меркел по въпроса, политологът обясни с предстоящите избори и припомни идентични  "промени и обещания" преди други избори. 

Цялото интервю с Калоян Методиев е в звуковия файл.      




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06