Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сънародниците ни в Албания още наричат България "майка"

Веселка Тончева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН  посвещава повече от десетилетие то своята научна кариера за изследване на българите в Албания. Тя изследва традициите, религията, обредността, музиката на нашите сънародници в  Голо Бърдо, Гора, Мала Преспа и Корчанско. 

В поредицата „Българите от Голо Бърдо, Албания“ (2009, 2011 и 2016 г.) в много публикации, сценарии за филми тя представя своите проучвания на терен и разказва истории.

С доц. Тончева разговаряме два дни след като Албания  призна българското малцинство.

Според учения не може да има ревност между нейните усилия и постигнатото от дипломацията с участието и на евродепутатите ни. Трудът на всички е  ценен и най- важното е, че резултатът е постигнат.

Оценявайки своята работа, доц. Тончева сподели, че събраното от нея творчество е богатство както за българската наука, така и ще повече за санародниците ни в Албания, чиито поколения ще имат тази история за себе си.

В интервюто ученият разказа какво са преживели сънародниците ни в различните исторически периоди откакто са албански граждани. Тя приромни връзките им с България, която те наричат "майка", прексването им по времето на Енвер Ходжа, когато е потиснато националното им и религиозно самосъзнание.

Затворени заради географски и политически причини в миналото, днес българите в Албания са по- мобилни, работят в големите градове, пътуват. хората от Голо Бърдо са потомствени строители, днес този поминък определя икономическата  им активност и днес.

Някои селища вече са закрити, но в други хората се връщат и ги оживяват. Обредността е запазена, а тя съхранява паметта, акцентира доц Тончева.

В заключение тя оцени признаването на българското малцинство с като възстановяване на близостта- тези хора за България ще бъдат по близки и държавата ще е по- близка за тях.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23

Няма закрити паралелки в област Пловдив, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим.  Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по автотранспорт, но в последния момент съставът й е бил..

обновено на 16.09.24 в 11:52

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01