Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиката по доходите ни принуждава да излезем на улицата

Не сме съгласни с тезата, че трябва да се орязват права на хората, за да се защитят евентуални злоупотреби. Има си институции, които трябва да си свършат работата тези злоупотреби да не се извършват от работещите граждани. 

Това заяви пред Радио Пловдив Тодор Капитанов, председател на стачния комитет на КНСБ. 

На 27 октомври синдикатът организира национален протест с основно искане увеличение на заплатите. От конфедерацията настояват увеличението да е с поне 10%, а на места и с 15%. Заплатите в реалния сектор трябва да растат поне със 100 лева всяка година, категорични са от КНСБ. 

Хората недоволстват, това е поредното орязване на техни права и те ще го изразят на улицата, заяви Тодор Капитанов по повод предлаганото намаление на болничните - през първите три дни да се плаща 50 на сто, а не 70 на сто, както е в момента. 

Принудени сме да излезем на улицата и да заявим на висок глас, че не сме съгласни с начина на провежданата политика не само от правителството спрямо доходите, но и от сдруженията на работодателските организации, с които диалогът абсолютно не върви, каза още Тодор Капитанов. 

Той  обясни, че в продължение на няколко седмици са проучвали нагласите на членовете на синдиката. Стигнахме до 20 000 синдикални членове, които ясно и категорично заявиха своята готовност за излизане на протест на улицата спрямо политиката за доходите и заплахите за отнемане на класа, каза още председателят на стачния комитет на синдиката. 

От КНСБ напълно подкрепят констатацията и предупреждението на работодателите, че кадри в България няма. Липата на кадри е особено силна за квалифицираните професии, посочи Тодор Капитанов. И обясни това с ниското заплащане на труда у нас:

В България са ниски доходите, хората работят на европейско ниво, с европейски умения, но получават български заплати!

Цялото интервю с председателя на стачния комитет на КНСБ Тодор Капитанов можете да чуете в прикачения звуков файл.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34