Човешкият фактор, образованието и науката са най - ценният капитал на една нация. Не е просперирала държава, която не е заделила стабилни финанси за висше образование и наука.
Това заяви пред Радио Пловдив Даниела Стамболиева, преподавател по макроикономика и синдикалист в ПУ "Паисий Хилендарски". Тя изцяло подкрепи учените от БАН, които в днешния Ден на народните будители протестират с искане за по-високи заплати.
Проблемите в системата са много, затова са и протестите, подчерта Стамболиева и допълни, че на всички са известни и рестрикциите в бюджета. По думите й, достатъчно е да се погледне процентът от Брутния вътрешен продукт, който се отделя у нас за висше образование и наука. Или пък т. нар. рейтингова система или система за качество на университетите, която показва, че много от тях са ощетени откъм финанси.
Не е справедливо учителят да взема по - голяма заплата от доцент или професор в някои висши училища и особено в БАН, категорична е преподавателката в Пловдивския университет.
Министър Горанов по особен начин дублира министър Дянков по отношение на феодалните старчета в БАН. Сега пък се чу, че ние произвеждаме некачествени кадри или кадри, предназначени за външния пазар, каза Даниела Стамболиева.
Не може чистачката в БАН и асистентът да са с равно заплащане! А законът е такъв, подчерта преподавателката.
Тя обърна внимание, че държавата не трябва да се отказва от ролята си да финансира фундаментални направления, които нямат практическа приложимост и не са толкова атрактивни за кандидат-студенти като ядрена физика, микробиология.
Според Стамболиева не бива да се абсолютизират възможностите за самофинансиране чрез разработване на проекти.
Европейските модели са индикативни т.е. препоръчителни, но в повечето случаи у нас се приемат като императивни, посочи Стамболиева.
И обясни, че ако в Холандия и Дания някои образователни методи и модели са дали резултати, у нас те могат да се окажат неприложими. Според нея трябва много да се внимава какво е търсенето на пазара за висши специалисти в нашата страна.
В отделни университети трябва да се премахнат непривични за тях дейности, посочи още макроикономистът от Пловдивския университет. Тя обясни, че ще има съпротива от отделните университети, тъй като става дума за пари, но е необходимо да се окрупнят по научни направления.
Научната общност е достатъчно мъдра и сама трябва да вземе решенията, а не чрез натиск отвън, смята Стамболиева.
Що се отнася до протестите на учените, тя обясни, че те са необходими, когато разговорите се изчерпат.
Не можем да се отказваме. Да съхраним, да развием нашето висше образование и науката! Ще бъде жалко да погребем науката и образованието си! Това не е допустимо за една нация!
Цялото интервю с Даниела Стамболиева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..