Не разчитам новият министър да подобри здравната система, защото тя е в патово състояние заради липсата на дългосрочни политики, каза Красимир Грудев, собственик на МБАЛ „Тримонциум“ в Пловдив и член на УС на Сдружението на частните болници в България.
Финансистът Кирил Ананиев, който ще стане здравен министър, е с огромен опит, това, че не е лекар не е повод за притеснение, смята още здравният мениджър.
Според него за всяка реформа са необходими пари, но това, което трябва да се промени е да се направи точен анализ какво може да си позволи сегашната система със сегашните средства. Тогава ще стане ясно дали касата може или не може да покрива услугите, които се извършват, или не може. А ако го прави като не плаща пълните разходи, дали не рискува да предизвика фалити на здравни заведения, коментира Кр. Грудев.
Едно е да се разпределят средства по някакви принципи, друго е, когато се правят сметки на база на цена услуги, в случая здравни. Когато това се изясни, тогава може да настъпи и финансово спокойствие в здравеопазването.
Той допусна, че може би се краде от системата, както казва финансовия министър, но нека НЗОК установи това и да го докаже. Голословиеото не ни върши работа. Когато има системно недоплащане в лечебните дейности естествено е да има и реципрочна реакция на хората, които ги извършват.
По отношение на противопоставянето между частни и държавни или общински болници Красимир Грудев открои основната разлика - на частните болници няма кой да плати загубите за разлика от политиката на държавата, които винаги намира начин да покрие дългове или инвестиции в публичния сектор.
Затова не можем да си позволим да правим подобни разходи.
Военно- медицинска академия, в която са покрити дългове за 80 милиона лева или пък болница “Св. Анна“, на която се осигури инвестиция от 14 милиона лева за спешно отделение.
Не се много болниците в България, контрира популярното мнение Красимир Грудев. Той оспори числото 450 като брой на болниците. Половината са медицински центрове. Няколко десетки са болници за продължително лекуване и долекуване. На практика болниците у нас са 265.
Австрия, която е с нашето население и има сходно число болници.
Финансиране на 1 легло за долекуване е 10 стотинки на ден и затова не се откриват такива, посочи Кр. Грудев в коментар на дисбаланса на типовете лечебни заведения.
Красимир Грудев коментира и вероятността да се наложи наложи мораториум върху нови медицински дейности. Според него разколебаването на позицията на ГЕРБ по този въпрос е добра новина, защото не бива да се спират новите методи на лечение, те спасяват човешки живот.
Мораториумът ще ни обрече на застой, обричат се пациентите, а техният живот е без цена.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..