Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елхата в Стария град е гражданска инициатива, допълваща функциите на институциите

Ако хората споделят празниците си, няма да има време за войни

Имена няма да се помнят, но и след 100 години елха на Лапидариума ще има

В 17 часа грейват светлините на коледната елха в Стария град. Тя е на емблематично място – Лапидариума до Балабановата къща, и украсяването й започна преди обяд. 

Инициативата е на арменската общност, но идеята е всички общности в Пловдив да направят заедно нещо за своя град – всеки да донесе традиционна украса или почерпка от неговия етнос.

Снимка

Грейването на елхата в Стария град слага началото на тазгодишния празник „Светлина и надежда“. Той ще бъде открит с официална церемония на Римския стадион от 18 часа. 

Светлините на цифрите „2018“ по традиция ще запали почетният консул на Армения в Пловдив Ехиязар Узунян. След това започва празнечин концерт с участието на Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“, вокална формация на ОУ „Виктория и Крикор Тютюнджиян”, деца от руската общност и от читалище „Шалом Алейхем“.

„С празничен концерт да започнем месеца и да запалим светлината на очакванията за 2018-та!“, призовават организаторите. Празникът „Светлина и надежда 2018“ ще продължи с различни прояви до 16 декември.

Снимка

Честванията на арменската, еврейската и турската общности не включват елха и украсяването й, но целта е всички хора да се обединят, обясни д-р Ахавни Кеворкян, директор на Арменския културно-информационен център.

Всичко е за хората, но ако ние хората не се научим да правим нещо за себе си, нищо няма да се случи. 

Далеч сме от мисълта, че имената ни ще се чуват и ще се помни кой е сложил тази елха, но се надявам и след 100 години тя да стои и да идват хора ентусиасти, които да го украсяват и да се забавляват около нея.

Ахавни Кеворкян подчерта, че празниците са затова да събират хората. 

Според нея, ако хората имат желанието, енергията, емоцията, добрината да споделят празниците си, то тогава няма да се налага да отбелязваме някакви тъжни събития. Защото в календара ще има толкова много празници, че няма да имаме време да правим войни.

Снимка




















Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34