Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната се отдалечава

Конфликтът  с център  свещения Йерусалим от десетилетия  създава напрежение в региона  и оттам рефлектира върху цялата геополитическата обстановка и върху отношенията между САЩ и Арабския свят, както и върху отношенията между Израел, САЩ и останалите държави. Обявеното намерение  за преместване на  американското посолство в Йерусалим е началото на един опит на американския президент, както и той обяви в предизборното си изявление, че ще реши този въпрос. Това заяви експертът по международна сигурност Димитър Гърдев.  

Той припомни, че Доналд Тръмп  направи  още преди време една Близкоизточна обиколка, включваща Израел и още тогава е стана ясно, че новата американска администрация има планове за разрешаване на израело-палестинския конфликт. 

Обявеното от Тръмп преместване на американското посолство в Йерусалим е началото на  дипломатическия процес за представянето на американския план, на който  още в началото на следващата година ще станем свидетели за решаване на израело-палестинския конфликт.  Да преместите посолство обаче не означава, че признавате целия Йерусалим, това не се е случило. Самият американски президент заяви и това бе малко затъмнено от новините, че дава  шестмесечен срок за избирането на нова сграда. И тук подробностите са много важни: ако тази сграда е в Западен Йерусалим означава, едно, а ако е в Източен – съвсем друго. Когато през 1947 г.  Съветът за сигурност на ООН заявява, че трябва да бъдат създадени две държави на териториите на сегашен Израел, те не се споменават по имена. Буквално става въпрос  за  еврейска и палестинска държава, става въпрос и за това, че Израел има особен статут. Той е изключително важна светиня за трите основни религии – юдаизъм, християнство и ислям, този статут се определя като протекторат на ООН. Когато започва първата арабо-израелска война и Йерусалим е разделен на две, Източната  е под протекцията на Йордания, а Западната – под  протектората на вече създадената еврейска Държава Израел. Фактически градът е разделен. През 1967 г.  вече Израел завзема цялата част – Източен Йерусалим, Газа, Голандските възвишения, Западния бряг на р. Йордан, Синайския полуостров. Следващата резолюция – 242 е много важна, защото на нейна база се гради и планът за разрешаване на Израело-Палестинския конфликт и в тази връзка се заявява от Съвета за сигурност, че Израел трябва да се оттегли от Източен Йерусалим. Самите палестинци дори нямат  големи претенции към Западен Йерусалим. Проблемът е в Източен Йерусалим и  точно тук са тънкостите. Американската администрация заявява, че ще премести посолството, но ако го премести в Западен – това не е особен проблем и означава, че рамката на тази резолюция се запазва и тя ще включва изисквания и към израелската страна. Вероятно ще бъдат поставени условия администрацията на Източен Йерусалим, където е голямата част от арабско-палестинското население, да бъде предадена на Палестинската администрация. Но това са предположения.

По думите на Гърдев, не е случайно,че американската администрация не обявява сега в коя част на Йерусалим ще бъде преместено американското посолство и това ще го видим като форма на натиск и към другата страна.

Обстановката в Близкия Изток вече е коренно променена през последните две години. Там присъства Русия, а зад гърба й активно в тази зона навлязоха  Иран и Турция. Те са в съюз с Руската Федерация, потвърдено и на последната среща в Сочи. Израел същевременно придоби по-голяма тежест и Еврейската държава е най-силна там. Това е държавата, която не може да бъде унищожена с военни средства.

 В този променен баланс на силите международните играчи  ще опитват да намерят ново равновесие. Израел ще търси признаване от всички арабски държави. И тъй като по-голямата част от тях вече ги няма, остават другите силни- Саудитска Арабия, Йордания, Египет, които  са склонни на сътрудничество. И в този план може би ще видим  признаването на Държавата Израел и един нов мирен процес. Войната се отдалечава. А а това, което всички  предвиждат, че всички  арабски държави ще се обединят и ще нахлуят в Израел, според мене, няма да се случи със сигурност, подчерта експертът по международна сигурност Димитър Гърдев.

Чуйте повече от звуковия файл: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12