Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самотата и отчуждението са съвременен феномен

Фактът, че във Великобритания  вече има нов пост „министър на самотата“ не звучи смайващо. Доста по-отдавна в една много по-малка и незабележима от наша гледна точка държава – Бутан имат министър на щастието. Там е роден и индексът за измерване на щастието, заяви социологът Мира Радева. 

 Истината е, че когато хората преодолеят войните, глада и до голяма степен и болестите, тъй като знаем, че в началото на 20 век средната продължителност на живота на хората е била 50 години. Сега ние живеем в доста по-подреден от материална гледна точка свят. И започваме да си даваме сметка, че понякога болките на душата са много по-важни, отколкото болките на тялото. На мене ми звучи изключително адекватна тази мярка, въпреки че един министър, сам по себе си,  едва ли може да направи кой знае какво, но идеята е да се зимислим как живеем. В Световен мащаб вече се движим към границата от 100 години, ето бащата на Майкъл Дъглас – Кърк, е на 101 години, но вече имаме много хора, които живеят на тази планета, доближаваме 9 млрд и неизбежно възниква най-фундаменталният и философски въпрос – защо живеем на тази земя и защо черпим ресурсите й, ако не си подаваме ръка и не се намираме един друг. Ако осъзнаем, че сме част от Земята, а не сме нейни господари, тогава ще се отнасяме и един към друг по-добре.

В съвременното общество има много съществена причина за този феномен на самотата. И трябва да подчертаем, както казва и Тереза Мей, че това не е проблем само на възрастните хора. Много млади също страдат от самота, от изключеност, защото светът стана не така директен, както беше преди. Преди време хората живееха в малки общности и на улицата се познаваха всички.

 Сега живеем в мегаполиси, в които хората не се забелязват един друг и това, което изключително ме тревожи  в  в съвременното  българското общество, е че хората много лесно се нараняват, особено – младите.  В това общуване чрез дигиталния свят много лесно е да кажеш „Абе, гледай си работата!“. Необходимо е да разберем, че когато нараняваш другия, ти нараняваш себе си, че ние всички сме част от едно цяло човечество и ако не се свързваме един с друг, всъщност губим себе си и то - в индивидуално качество.

Съвсем скоро Екатерина Бончева ми припомни, че когато аз прогнозирах, че българската икономика ще бъде стагнирана от липса на подходящо обучена работна ръка, съм прогнозирала и увеличение на агресията.  Днес всички смятат, че парите ще решат проблемите между хората – нищо подобно! Защо хората в България са най-нещастните,  защо имаме най-високия индекс на песимизъм? Онова, което тормози хората днес е отчуждението, агресията, това, че нямаме емпатия и съчувствие, за да разберем, че понякога важното е не да бързаш за поредния си успех, а да подадеш ръка.

Радева подчерта, че разбира екоорганизациите, които се страхуват да няма презастрояване в Пирин, както стана на много места в страната и затова протестират. Тя призова обаче и да си дадем сметка, че изграждането на лифтове, на ски съоръжения е част от екологичния подход към природата. Това ни дава шанс да се свързваме с нея. И в двете спорещи страни обаче има и рационален момент, но и излишен крясък, заяви Радева.

Темата за самотата ме вълнува много, пея и посвещавам на тази тема песни с мои текстове. Тази  събота  от 20 ч. ще бъда в „Петното“ заедно с маестро Александър Кипров, където ще представим  и песен на Жак Брел с мой преводен текст, с което ще поставим и началото на кампания за борба със самотата и отчуждението, за да си подаваме ръка и да се намираме един друг.

Чуйте повече от звуковия файл в интервюто с Мира Радева и  изпълнението и на песента на Жак Брел по неин текст.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06