Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Независимите медии в България се броят на пръсти

Намаляване на доверието в медиите и в същото време чувствително увеличение на доверието в журналистите.

Тази на пръв поглед парадоксална констатация се съдържа в глобалното изследване Edelman Trust Barometer. Проучването показва, че социалните мрежи като източник на информация, губят доверие сред своите потребители, които все по-често предпочитат да използват "традиционните" медии. За изводите от глобалното изследване - интервю на Емил Костов с  журналистката Стояна Георгиева, главен редактор на "Медиапул".

След целия опит на хората в социалните мрежи, те усещат, че там им много уловки, много капани. Нормално е обществеността да търси реална информация там, където може да я намери в медиите и в истинската журналистика, това заяви Стояна Георгиева в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив. Според нея не може да се очаква ренесанс на печатните издания.

Всички печатни медии имат сайтове и посещенията са повече от онлайн посетители, както и рекламата. Много трудно е да се говори, че ще има някакво възраждане на печатните медии в обозримо бъдеще. Но от друга страна – тази тенденцията, която се наблюдава във Великобритания, говори за „здравословен синдром“ на публичното търсене, коментира Стояна Георгиева.

Този здравословен синдром не може да се прехвърли в България

Пресата във Великобритания има дългогодишни традиции на независимост, много силни професионалисти работят там. Независимо от всички скандали и трусове, там вестниците са един меродавен източник на информация. В България това далеч не е така. Да не говорим, че през последните години има голямо сгромолясване на медийната свобода. В момента България е на последно място по свобода на медиите в ЕС. И ако сега България трябваше да кандидатства за ЕС, тя нямаше да отговаря на този критерий, коментира Стояна Георгиева.

Медийната среда у нас

В резултат на инфектирането на медийната среда от една медийна група, която е собственост или е под контрола на Делян Пеевски, нещата стигнаха дотам, че ако някой е имал за цел българското общество да бъде объркано, да не вярва на никой – то тази цел е постигнато. Едно такова обществено мнение, което не е информирано, което е безкрайно подвеждано и манипулирано, то става много лесна плячка за политици и всякакви други шамани. От тази гледна точка – България е застрашена, българската демокрация е застрашена. Защото за да има силно гражданско общество – трябва да има информирани граждани. А за да има информирани граждани – трябва да има независими медии. За съжаление - в България независимите медии се броят на пръсти, заяви Георгиева.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18