Празнуването на Трифон Зарезан събра българската общност в Будапеща. Беше почетена паметта на Св. Трифон по стар стил и след това в двора на църквата "Св.Св.Кирил и Методий" се извърши ритуала на „зарязване“ на лозята .
Празникът е особено почитан от българите в Унгария, първите преселници от които са били градинари, а Св. Трифон се приема за покровител на лозарите и градинарите. Затова те нарекли този ден "Трифон Зарезан". Така е и до днес.
В Будапеща, в българската църква „Св.Св. Кирил и Методий“, на която за този празник дариха частица от мощите св. Трифон, също празнуваха. Празникът започна със света Литургия в 101-годишната българска църква в Будапеща, а църковният хор беше от семинаристи от Пловдивската семинария
Богослужението беше водено от Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, който участва и в ритула по зарязването на лозята, специално засадени за ритуала в двора на църквата, но първо благослови българските градинари и лозари с молитва.
Българската църква в Будапеща е най-големия български храм в Европа извън България. Повреме на ІІ Световна война красивите стъклени витражи са изпочупени. Сега българите в Унгария започват акция за възстановяването им и за изографисването на храма, както и за дейности, свързани с устойчивостта на сградата, провокирани от близосттта с река Дунав.
Българската църковна община в Будапеща е създадена преди 101 години, а за нейният първи архимандрит - Борис е започнала процдура за да бъде канонизиран за светец, каза протосингелът на църквата в Будапеща и на западно-европейска епархия отец Атанасий.
Камбанен звън и българска музика звучаха в Будапеща, в святото и обединяващо за българите място, защитено от този празник и с дарената частица на мощите на св. Трифон. Имаше червено вино, пити и погачи, както се полага за Трифон Зарезан. Между дошлите българи, които живеят в Будапеща, беше и Петър Байчев, наследил професията на първоснователите на българската общност в Будапеща – градинарството.
Чуйте репортажа от празника и интервю със скулптура Огнян Кожухаров, който живее от 40г. в Будапеща в звуковия файл.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..