Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не очаквам конкретни резултати от срещата за Западните Балкани

Какво да очакваме от срещата ЕС – Западни Балкани в София на 17-ти май? Коментарът е на Боби Бобев, бивш посланик в Албания и Косово, доктор по история от Института по балканистика към БАН. През последните години се появи метафората, че Европа е бурето с барут, а Балканите са фитилът.

По линия на метафорите, преди години  нашата голяма писателка и историк Вера Мутафчиева издаде книгата „Навиканите Балкани“. Това най-добре отразява как някои други части на нашия континент обвиват Балканите в мъгла, в печална слава. Не Балканите подпалиха и поддържаха касапниците на Първата и Втората световна война. Не съм съгласен. Не сме ангели, имаме трески за дялане, но небива непрекъснато да бъдат обвинявани Балканите. Може би от кървавите събития по ръзпадането на Югославия се събудиха за живот тези метафори, но аз не съм съвсем съгласен с тях.  

Основната причина е Косово. Съседните страни не признават нейната независимост.

Косово не е призната от 5 държави членове на ЕС, които изведоха паралели с техни собствени проблеми с малцинствени групи. Паралел между Каталуния и Косово не трабва да се прави, това е несериозно. Ние поставихме темата на масата и има конкретни резултати. Дори с отговора на Брюксел с обнародването на тази сткратегия с евроинтеграцията на Западните Балкани. Не очаквам на тази формална среща с работни съвещания някакви конкретни резултати. Убеден съм, че ще има някаква Софийска декларация, но няма да става дума за разширяване на Балканите, а за свързване на тези страни, за реализиране на инфраструктурни проекти. Интересува ме, как ще се държим след българското европредседателство? Трябва да продължим с тази активност, да не се окаже едно кампанийно мерориятие.

Мисля, че позитивен сигнал към дължавите от Запазните Балкани ще има, без конкретика. Този форум ще бъде използван за двустранни срещи, за активни диалози. Това е позитивна стъпка.

Интервюто с Боби Бобев, бивш посланик на България в Албания и Косово е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54