За новите моменти в развитието на академичните среди и за управлението на вуз-те говорим с ректора на ПУ "Паисий Хилендарски" проф. Запрян Козлуджов.
От него търсим също така коментар за идеята как бизнес и висше образование ще си протегнат ръка още по-тясно от есента.
Проф. Козлуджов открои, че след срещата на ректорите с министъра на образованието Красимир Вълчев са набелязани промени в четирите основни фактора във висшето образование: акредитационна система, системата за управление, финансирането на университетите, както и развитието на академичния състав.
Финансирането ще се оптимизира и ще продължи да се обвързва с потребностите на пазара на труда. Трябва да се стимулира кандидатстване в природо-математическите специалности, съобщи Козлуджов.
Има предложение такси да не се заплащат от следващата учебна година за специалностите "Химия", "Физика" и "Биология", за да се стимулита децата да учат точно тях, допълни ректорът на ПУ.
Има идея ректорът на дадено висше учебно заведение занапред да сключва типов договор с министъра на образованието, поясни още проф. Козлуджов. По думите му това се прави за пресичане на лоши практики, например както стана с университетите в Свищов и Велико Търново, където са имали проблеми със сериозни финансови задължения.
Внесен е нов законопроект, според който до 10 % от лекционните курсове може да бъдат поети от изявени представители на бизнеса, посочи още ректорът на ПУ.
Кандидат - студентската кампания на ПУ "П. Хилендарски": Отново най-търсени са икономическите специалности, както и тези от административно-стопанското управление, също психология и право. Радващ е фактът, че тази година 75 са записаните да учат специалност "Химия" на първо класиране, за разлика от миналата година, когато са били малко над 35.
Над 65% е изпълнен приемът на първо класиране, интересът към ПУ е стабилен, отчете проф. Козлуджов.
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..