Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В образованието трябва да участват всички

Ремонтите вървят по план. Не очакваме някакви проблеми. Имаме малко забавяне в ЕГ „Пловдив“  със санирането. Това обаче няма да затрудни първия учебен ден, заяви заместник-кметът „наука и образование“ в Община Пловдив  Стефан Стоянов.

По думите му, в Гимназията по хранителни технологии, независимо от забавянето с изпълнителите,  основните дейности трябва да завършат до 10 или 12 септември. Уверението им е, че ще наваксат във времето. Дори и при забавяне, основният ритъм след 17 септември, когато започва новата учебна година, също няма да бъде фатално за учебния процес.

Не всички средства, които  училищата инвестират в ремонти, са общински. Всяко от тях има възможности да заделя средства от бюджета си. Тази година има и един американски фонд, който инвестира в ремонт на пловдивско училище. Малко повече време ще ни е необходимо, за да обобщим данните за този сезон.

Основната инвестиция, която предстои, е по ОП „Региони в растеж“, като около 18 млн лв ще бъдат инвестирани в основни ремонти през следващите 12 до 15 месеца. В училище „Любен Каравелов“ ще бъде разширен физкултурният салон, на който ще бъде направен основен ремонт, както и облагородяване на двора. Предстои ремонт на  първа сграда на ДГ „Перуника“, както и основен ремонт на ДЖ „Снежанка“.

Стоянов подчерта още, че тази година Общината има два основни приоритета. Единият е  да стартира  дигитализацията на учебния процес в общинските училища, като бъдат включени и 15-те, които все още не са обхванати. 

 Досега са обучени над 900 учители от Пловдив, като програмата от безплатните платформи на „Гугъл“ и „Майкрософт“  върви вече втора година. Крайната цел е до не повече от 3 години в Пловдив да  стане факт първото училище, което не използва хартия в учебния процес.

Другата смела стъпка  е, че за първи път тази учебна година ще има първи клас по системата Монтесори в ОУ „Св. св.Кирил и Методий“  в „Западен“. Там интересът към паралелката е много голям.  Основният фокус на политиката, която Общината води, е да въвежда нови за нашата система добри педагогически практики и да подпомага учителите, които искат да правят иновации. Ще се стремим да го правим по най-добрия начин, защото е важно какво и как се преподава в училище, как децата се учат да възприемат околния свят и да бъдат добри граждани. Това става с адекватна информация и със съвременно добро образование и основните усилия на администрацията са насочени към това.

В момента се състезаваме за вниманието на учещите, защото технологично, дори и децата в началните курсове, изпревават понякога своите учители. Светът се променя, децата се променят и образованието няма как сега да е както преди 100 години.  Дигиталните умения са важни за децата, защото не можеш да постъпиш на работа, ако не можеш да структурираш CV и т.н А в училище тези неща не се учат. Образователният процес и училището трябва да се отвори, а нашите колеги – да пътуват повече в Европа, за да видят какво правят техните колеги и всички заедно да участват в образователния процес.

В образователния процес трябва да участват всички, а образованието – да е динамично.

Чуйте интервюто от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56