Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В образованието трябва да участват всички

Ремонтите вървят по план. Не очакваме някакви проблеми. Имаме малко забавяне в ЕГ „Пловдив“  със санирането. Това обаче няма да затрудни първия учебен ден, заяви заместник-кметът „наука и образование“ в Община Пловдив  Стефан Стоянов.

По думите му, в Гимназията по хранителни технологии, независимо от забавянето с изпълнителите,  основните дейности трябва да завършат до 10 или 12 септември. Уверението им е, че ще наваксат във времето. Дори и при забавяне, основният ритъм след 17 септември, когато започва новата учебна година, също няма да бъде фатално за учебния процес.

Не всички средства, които  училищата инвестират в ремонти, са общински. Всяко от тях има възможности да заделя средства от бюджета си. Тази година има и един американски фонд, който инвестира в ремонт на пловдивско училище. Малко повече време ще ни е необходимо, за да обобщим данните за този сезон.

Основната инвестиция, която предстои, е по ОП „Региони в растеж“, като около 18 млн лв ще бъдат инвестирани в основни ремонти през следващите 12 до 15 месеца. В училище „Любен Каравелов“ ще бъде разширен физкултурният салон, на който ще бъде направен основен ремонт, както и облагородяване на двора. Предстои ремонт на  първа сграда на ДГ „Перуника“, както и основен ремонт на ДЖ „Снежанка“.

Стоянов подчерта още, че тази година Общината има два основни приоритета. Единият е  да стартира  дигитализацията на учебния процес в общинските училища, като бъдат включени и 15-те, които все още не са обхванати. 

 Досега са обучени над 900 учители от Пловдив, като програмата от безплатните платформи на „Гугъл“ и „Майкрософт“  върви вече втора година. Крайната цел е до не повече от 3 години в Пловдив да  стане факт първото училище, което не използва хартия в учебния процес.

Другата смела стъпка  е, че за първи път тази учебна година ще има първи клас по системата Монтесори в ОУ „Св. св.Кирил и Методий“  в „Западен“. Там интересът към паралелката е много голям.  Основният фокус на политиката, която Общината води, е да въвежда нови за нашата система добри педагогически практики и да подпомага учителите, които искат да правят иновации. Ще се стремим да го правим по най-добрия начин, защото е важно какво и как се преподава в училище, как децата се учат да възприемат околния свят и да бъдат добри граждани. Това става с адекватна информация и със съвременно добро образование и основните усилия на администрацията са насочени към това.

В момента се състезаваме за вниманието на учещите, защото технологично, дори и децата в началните курсове, изпревават понякога своите учители. Светът се променя, децата се променят и образованието няма как сега да е както преди 100 години.  Дигиталните умения са важни за децата, защото не можеш да постъпиш на работа, ако не можеш да структурираш CV и т.н А в училище тези неща не се учат. Образователният процес и училището трябва да се отвори, а нашите колеги – да пътуват повече в Европа, за да видят какво правят техните колеги и всички заедно да участват в образователния процес.

В образователния процес трябва да участват всички, а образованието – да е динамично.

Чуйте интервюто от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21