Какво показва на избирателине и на останалите политически субекти БСП с решението да "извади" депутатите си от парламента? Това е темата на разговора със зам.- председателя на ПГ Крум Зарков.
Според него до тук се стигнало "поради общата и очевидна констатация, че Народното събрание в този си състав е изчерпал потенциала да намира необходимите за хората решения. Случилото се, включително последния месец, целият водевил с оставки, които се дават, не се приемат, неяснотата в управлението и на това накъде върви България ни кара да се замислим, че всеки отговорен политик трябва да се съсредоточи върху единствената в момента задача, а именно да се изгради ясна, убедителна алтернатива на сегашната ситуация".
Това колко ще са депутатите в зала е въпрос на организация, обясни още Зарков като допълни, че там ще са тези, които ще са са подготвени по съответните точки, които ще се разискват в парламента, така че да гласът на опозицията да се чува.
Това няма да са постоянни 20 души, а ние ще се организираме така, че хората, компетентни по точките, които се разискват, ще бъдат отстоявани и позициите ни, които се отстоявали и които сме заявявали, включително и със законопроекти. Ще направим така, че да имаме достатъчно ярко присъствие в парламента, но голямата цел ще бъде да отидем при хората, на терен, където да предоставим ключовите си идеи за нов път за България, т. н. "Визия за България".
Голямото послание и това, което искаме да дадем като знак е, че е необходима общонационална енергия, съгласие по определени политики и това съгласие трябва да се търси и извън политическата класа.
Ние не сме тръгнали да подбуждаме революция както някои се опитват да я изкарат и нашите срещи не са с цел да бутат правителството, ние се опитахме да бутнем правителството и ще продължим чрез парламентарните механизми, а именно вотове на недоверие.
На въпрос не се опасява, че напускайки парламента БСП ще се семоизолира - Зарков отговори, че самият парламент е изпаднал в изолация, той е с критично ниска степен на доверие, то е изпаднал в изолация от тези, които трябва да представлява. Това е достатъчно тежка диагноза. Така че аз не се страхувам, че БСП ще изпадне в изолация, а и честно казано не мислим в категориите на чисто партийното позициониране и различни формати на коалиция. Това, което трябва да се направи е да се потърси общонационалната енергия, доколкото тя все още съществува.
Нашата логика е следната: ние има законопроекти, които са внесени, има законопроекти, които сме обещали на нашите избиратели, трябва да има мониторинг и контрол върху действията на управляващите и затова решихме да има хора постоянни които да сигнализират, които да могат да говорят, които да могат да отстояват позиции. Дължим това на нашите избиратели, каза още Крум Зарков.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..