Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сами трябва да преборим двойния стандарт, ЕС е твърде муден

Асоциацията на индустриалния капитал подкрепи инициативата на "Произведено в България" за измененията, които да се направят в Закона за храните, така че българският потребител да е защитен от т.нар. двоен стандарт.

Ние не търсим нито ограничаване, нито забрани, ние търсим прекратяване на практиката да се лъже българския потребител, и не само българския, в Източна Европа милиони, милиони потребители, каза председателят на сдружението Кънчо Стойчев. 

Смисълът на промените, които предлагаме е, първо, всеки един търговец да изисква и да притежава сертификата за това какво точно се състои въпросния продукт, който продава и при наличие на разлика тази разлика да бъде обявена. Не е проблем, че се пестят някои ценни съставки и се предлагат по-евтино, проблем е, че хората биват лъгани. Човек, когато купува трябва да знае какво точно купува и да си направи своя избор. И в тази връзка предлагаме съответните наказания и глоби за този тип подвеждане на потребителя.

Вторият проблем,според Стойчев е в неравнопоставеността между нашите и чуждите производители,   защото знаем, че местните производители са много по-сериозно контролирани и те не могат да си позволяват да подменят съставки в продуктите и по този начин безконтролният внос и произвол от страна на големите европейски компании удря по българския производител.

Всяка домакиня знае, аз няма да споменавам един от най-известните перилни препарати в света, едно е, когато го купиш в български магазин, а съвсем друго е, когато просто отидеш до Гърция и абсолютно същата опаковка, същия етикет си купиш, просто единият препарат пере прекрасно, а другият не пере. Да, наистина малко по-евтин е, но това е измама. И както се казва, не е луд, който яде зелника, а който му го дава. Затова е изключително важна ролята на държавата и нашата държава трябва да охранява и защитава и потребителите, и производителите, без държавност не може.

На въпрос дали такава промяна не трябва да изчака решението на ЕС, който призна проблема, Кънчо Стойчев отговори: 

Нашият любим Европейски съюз наистина признава този проблем, но както всички знаем е безкрайно муден и да, проблемът е признат, но от тук нататък  ЕС даже да напъне всичките си сили ще отнеме 4 – 5 години. Вече има мултинационални компании, които са по-големи и от Европейски съюз, Европейският съюз не успява да проведе тази битка и да наложи правилата, които са  необходими. Затова ако ЕС е инициирал нещо изобщо не значи, че ще се справи и ще го реши. 

Затова българската държава трябва да си решава въпросите, ние, българите, трябва да си решаваме въпроса, а пък добре дошло е и ако Европа направи нещо по въпроса.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56