Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Демонополизацията на НЗОК е верният модел на реформа

Българската  болнична асоциация е за демонополизация на НЗОК, заяви в интервю за Радио Пловдив нейният председател  Андрей Марков. 

Той уточни, че този модел повтаря европейския застрахователен модел, който включва 30- процентно участие на частните застрахователи и 60-процентно участие на НЗОК.


Според Андрей Марков в момента у нас най- много плащат пациентите, които имат тежък проблем, а това компрометира модела.  Смисълът на реформата е хората да не плащат от джоба си, а да бъде платено от организацията, която ги е застраховала.

Той даде пример с автомобилното застраховане, контролът, който се упражнява преди изплащане на щетите и сумата, която се възстановява на пострадалите. Всеки може да проследи как застрахователите плащат щети и най- дисциплиниращият момент е фактът, че застрахователите не биха похарчили и един лев, ако не се налага.  Това е контрол и ще окаже дисциплиниращо въздействие върху останалите 60 на сто. Освен това Касата ще бъде поставена в конкурентна среда и ще коригира и цените си.

От Асоциацията смятат, че налагането на административни мерки върху застрахователите няма да даде ефект. Те трябва да са заинтересовани, за да участват на здравния пазар.

Друг извод на организацията е, че в  настоящия момент пациентът не участва в управлението на средствата. Със застрахователния режим това неучастие ще отпадне.  Когато има конкуренция – има прогрес. Когато очакваме административни решения – имаме проблеми. Този модел на здравна реформа чакаме от 20 години и още го чакаме.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28