Щетите от птичия грип върху патиците са значителни и стават все по-големи, заяви в интервю за Радио Пловдив Калин Йовчев, собственик на ферма за производство на патици в района на Първомай.
Голяма част от патиците нямат видими признаци на заболяването, положителни проби се откриват едва след лабораторен анализ, което оскъпява процеса, обясни той.
Според него значителни вреди търпят производителите заради забраната от страна на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за движението на еднодневни патета, дори от "стерилни" за заболяването ферми. Патетата измират заради липсата на адекватни грижи, а не са избивани по хуманен начин, затова и на фермерите не се дължи обезщетение, добави Калин Йовчев.
Отделно, според него, съмнения будели и резултатите, възоснова на които се забранява движението и търговията с водоплаващи птици.
Със забраните, въведени от БАБХ, се разстройва целият процес по отглеждането на патици. Ние сме "за" решаването на проблема, но не едностранно - в ущърб на производителите на патици, заяви фермерът.
Днес производители на водоплаващи птици от цялата страна протестираха пред БАБХ с искане да се облекчат мерките срещу птичия грип, а директорът на Агенцията да си подаде оставката.
По-рано на нарочен брифинг в София стана ясно, че близо един милион птици са унищожени заради птичия грип в България от началото на тази година. Въпреки това заразата продължава да се разпространява, призна директорът на Агенцията по храните Дамян Илиев.
"Фактите показват, че мерките, които се вземат в България по отношение ограничаване на заболяването, са лоши. Имаме критики по отношение на вземане на проби, истинност на проби, всичките тези неща са свързани и важат и за двете страни".
След масов протест на фермери, които отглеждат патици, срещу ограничителните заповеди на Агенцията по храните, утре срещите на бранша с Агенцията продължават.
Подготвя се предложение за криминализиране на нелегалното отглеждане на кокошки и патици, тъй като фермите в сивия сектор са най-вероятен източник на зараза.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..