Представители на големите вериги бензиностанции и на Петролната и газова асоциация се срещнаха с вицепремиера Томислав Дончев, за да обсъдят мерки за намаляване на цените на горивата у нас. Конкретни предложения не бяха съобщени, но от Петролната и газова асоциация заявиха, че падналата цена на суровия петрол на международните пазари е причина и за поевтиняването на горивата и у нас.
Според енергийния експерт Васко Начев хората не се интересуват от това какво влиза в цената на дребно на горивата, а за колко пари колко гориво на бензиностанцията ще заредят. Повечето търговци на дребно работят с ниски печалби между 4 и 6 процента, това няма да впечатли хората. Фокусът трябва да е в по- различна посока – какви са цените на едро.
Експертът смята, че започналата от КЗК проверка на пазара на горива няма да промени нищо, защото и с просто око се вижда, че има различни цени на бензиностанциите.
Васко Начев смята, че най- важното на пазара на горива у нас е да няма господстващо положение.
КЗК трябва да провери това. Има много странности. За два дни цените у нас паднаха с 20 стотинки, а на международните пазари с 4 долара. Или цените са били изкуствено завишени, или вследствие на протестите цените са свалени под себестойност. Едно от двете неща е вярното. Да се говори, че цените следват цената на суровия пазар е абсолютно несериозно. Чрез промени в законите може да бъде свален този модел. Надявам се този път да бъде направено нещо и въпросът да бъде решен кардинално. Ако правилата на играта не се променят, трайни ефекти върху пазара на горива няма да има.
Според него държавата чрез законодателна инициатива може да определя посоката на развитие на пазара на горива.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..