Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Офицери във вихъра на валса за 110-годишнината на Военния клуб

С Офицерски бал тази вечер ще бъде отбелязана 110-ата годишнина от откриването на Военния клуб в Пловдив. 

Армейската сграда отваря врати на елегантен офицерски бал в Новогодишната нощ през 1908 срещу 1909 година. Спазвайки протокола, балът ще бъде открит с виенски валс от най-старшия офицер – командирът на 110-ти Логистичен полк полковник Иван Маламов.

Военнослужещите са преминали специална подготовка, за да уловят валсовата стъпка. Участие в програмата ще вземат представителният духов оркестър на ВВС, Представителният ансамбъл на Въоръжените сили със специалното участие на Маргарита Хранова и състави от Военен клуб – Пловдив. На тържеството ще присъстват представители на Министерството на отбраната.

В предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив директорът на Регионалния исторически музей Стефан Шивачев припомни историята на уникалната за времето си в града сграда на Военния клуб.

Още в края на 19-ти век, имайки предвид мястото на Българската армия в обществения живот, в Пловдив се заговаря за построяването на Военен клуб. Първоначално той е построен на Сахат тепе, но сградата бързо се изчерпва. В края на 19-ти век общинският съвет предоставя настоящия терен за Военен клуб. 

Строителството започва през 1907 година по проект на арх. Никола Лазаров, който е много известен. Тогава около днешния площад има една градина, останала от Първото изложение, сгради няма, има само една дървена постройка, използвана за театрални представления на мястото на Централна поща. Строителството продължава до есента на 1908-ма година. 

Предпримиерата на Военния клуб е на 24 ти септември 1908 година, само два дни след обявената Независимост на България. Първата спирка на цар Фердинанд  е Пловдив, защото той е столица на Източна Румелия. Има архивна снимка от онзи момент, от всенародното тържество в този момент. Макар и не напълно завършена в сградата се провежда приема, който пловдивският общински съвет дава в чест на владетеля.

При посрещането на 1909-та година се провежда първият офицерски бал, който се превръща в общоградски.  Тогава освен офицерите от пловдивския гарнизон присъстват и военни от други поделения, градската управа, цялото пловдивско общество.

В този период Военният клуб е единствената стабилна, нова сграда и се превръща в емблемите на Пловдив. Външният вид на сградата е бил изключителен. Геният на арх. Лазаров ражда изключително внушителна сграда с куполи на покрива.

Съдбата й после е трагична. През 1927-ма година сградата се подпалва при случаен пожар. Почти цялата покривна конструкция изгаря. Но много бързо с обединените усилия на пловдивски архитекти покривът е възстановен, но в по- скромен вид. Идва обаче земетресението през 1928-ма година, когато сградата рухва и по- късно е възстановена във вида, в който е познаваме. 

Целта на Инициативния комитет  е да възстановим първоначалния вид на Военния клуб, както и позицията му в обществения живот на града.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28