Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британското общество е все по-разделено по казуса "Брекзит"

Великобритания се оказа в заплетена ситуация, след като парламентът на страната отхвърли с огромно мнозинство планът на премиера тереза Мей за споразумение с Брюксел за напускането на ЕС.  

Повечето британски депутати са категорично несъгласни с цялостното споразумение, коментира пред Радио Пловдив журналистът и политически анализатор Андрей Владов. 


Част от парламентаристите там искат втори референдум, други пък настояват за излизане от Съюза без споразумение, за да има Великобритания пълна свобода на решенията си в политическата и търговската сфера. 

Очакванията обаче са, че при един евентуален вот на доверие, премиерът Тереза Мей ще го спечели, защото мнозинството все пак не желае предсрочни избори. Причината е, че те могат да бъдат спечелени от лейбъристите и така консерваторите ще слязат от сцената, прогнозира Андрей Владов. 

Пазарите също реагират незабавно, но интуитивно – те повече залагат на „мек“ Брекзит (отделяне от ЕС, но със запазване на тесните връзки). Бзнессредите са много чувствителни по тази тема –като цяло излизането на Обединеното кралство от Общността е неприемливо за тях.  Много чуждустранни инвеститори също се готвят за изтегляне от Острова при един неблагоприятен Брекзит. 

Не е изключен и вариант за втори референдум. Това става почти сигурно, ако сегашното правителство падне и лебъристите поемат управлението,  тъй като в техните среди има много силни течения за това.  

Дори и тогава обаче, само подготовката за нов референдум (според британските закони) ще отнеме още 25 месеца, което с оглед обществената динамика прави нещата още по-неясни,  коментира журанилстът Андрей Владов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04