Бившият кмет на Пловдив Спас Гърневски на два пъти използва преференциалния вот в своя полза. Първият път стана общински съветник, а при втория - депутат от ГЕРБ. На последните парламентарни избори той бе поставен на неизбираемото 11-то място в пловдивската листа на ГЕРБ, но чрез преференциите стигна едно от първите места с над 4 800 преференции.
Неговият случай повтаря и феномена 15/15, но при пловдивската листа на ГЕРБ бе 11/11.
В интервю за Радио Пловдив Спас Гърневски призна, че ако на изборите през 2017-та година прагът на преференциалният вот е бил този, който вчера депутатите определиха при гласуването на Изборния кодекс, е нямало да бъде избран.
Не е унищожена преференцията, прагът просто стана по- сериозен. Тази процедура е много демократична по същество, но някъде започна да се изкорестява. Появиха се хора и лобита, които искаха през партиите да вкарат определени личности, коментира Гърневски.
Като аргумент за повишения праг на преференцията той посочи, че у нас партиите носят пълната отговорност за управлението на всички нива. Те трябва да са внимателни с кадровата си политика, да планират определени процеси, в листите им трябва да са включени различни специалисти, които да подготвят закони и да водят дебати. Така че процесът е двустранен.
Депутатът призна, че прагът е висок, но добави, че Томислав Дончев като евродепутат го е постигал със 130 хиляди получени преференции. Изчисленията му показват, че в Пловдив ще са нужни около 10 -15 хиляди гласа, за да заработи преференциалният вот.
Гърневски припомни, че 10 процента от депутатите на ГЕРБ не са членове на партията, а са от Гражданската квота като в момента имат активна позиция и роля при защитата на политиките на партията. Сред тях са още ген. Константин Попов, Тома Биков, Вежди Рашидов, ген. Пламен Манушев.
Ако една партия иска да разшири влиянието си, трябва да намери начин да приобщи гражданите към листите си. Времето ще покаже дали решението за високия праг на преференциите ще заработи.
Той отрече вчерашното гласуване в Народното събрание на Изборния кодекс да е формирало коалиция ГЕРБ – ДПС. Ако преференцията мина с подкрепата на ДПС, то други техни предложения бяха отхвърлени.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..