Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На президента не му достигна смелост и подписа за Гешев

| обновено на 26.11.19 в 16:38

Стана ясно, че заплахите, които бяха отправени през последните дни срещу президента на републиката – за импийчмънт, че нарушава Конституцията като се бави с указа за назначаването на Иван Гешев и други подобни, видимо са дали резултат.

Така юристът Емил Георгиев от  Инициатива „Правосъдие за всеки“ коментира днешният указ на държавния глава Румен Радев, с който той утвърди Иван Гешев за нов главен прокурор.

За съжаление, от това се вижда, че на президента не му достигна смелостта да се обърне към КС, за тълкуване на този член от Конституцията, който го задължава да подпише указа след  прегласуването на ВСС или процедурата да стартира от самото начало. Той можеше да го стори, но в крайна сметка реши просто да утвърди избора на Гешев. Можеше повече, добави Емил Георгиев.

Според него обаче, има и други субекти, които могат да го сторят –  например Пленумът на ВКС  и Висшия адвокатски съвет, които имат не само правомощието, но  и вече задължението да го направят, поне занапред, при изборана на следващ главен прокурор. Това е необходимо, за да се придобие окончателна яснота за ролята на президента – той държавен глава ли е, има ли право истински да утвърждава избора, или е просто регистратор, нещо като своеобразен нотариус.  Румен Радев обаче явно е приел да бъде такъв, обобщи  активистът от „Правосъдие за всеки“.

Така или иначе, КС трябва да разтълкува този казус занапред. Но, вече фактите са такива, каквито са – новият главен прокурор е конституиран, подчерта той.

Аз обаче не очаквам нищо добро да се случи от това. Иван Гешев си остава непригоден за поста. Той ще остане в историята като единствения засега главен прокурор, срещу когото имаше толкова продължителни и масови протести. Що се отнася до Сотир Цацаров, почти сигурно е, че той ще напусне предсрочно поста си, за да оглави антокорупционната комисия, заключи Емил Георгиев.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56