Очаквах да има някакви промени не само в изпълнителната власт, но и на други позиции в държавата, като областни управители и други представители на местно ниво. Във време на избори като цяло, никой не се заема „да пипа“ такъв тип неща. Политическите лидери и партиите са се заели основно с правенето на избори, а тази почти цяла година бе изборна от пролетта – до края на октомври. Сега тези неща са на дневен ред за решение и социалният министър винаги стои върху минно поле. Това заяви политологът Стойчо Стойчев.
Той подчерта, че има неща, които не са известни на широката аудитория, но натрупаните проблеми във времето и в комуникацията, са допринесли за това, оставката на Бисер Петков да бъде поискана.
Не мисля обаче, че Бисер Петков е в ролята на изкупителна жертва.
Като аргумент Стойчев подчерта, че в социалното министерство, като цяло не може да се говори за изкупителна жертва, защото големият проблем на социалната система в България е, че тя е тежко недофинансирана.
Тази година нейният дефицит е около 3-4 млрд лева и на практика, който и министър да дойде на тази позиция, той първо е изправен пред предизвикателството „да закърпи“ финансово системите, а чак след това да мисли за реформи.
На този фон всеки иска от социалното министерство и социалната сфера все повече и повече пари, които няма откъде да дойдат. Ресурсът е твърде оскъден, за да бъдат задоволени тези искания.
Отделно, от системата се краде много. Не е възможно с чисто наказателни мерки да се преодолеят кражбите. Когато кражбите са правило, а не изключение, каквото и да направи пъдарят, след като навсякъде има кошери, лозето ще бъде изядено.
Очевидно обаче става въпрос за конфликт, за който не сме били информирани и който във времето е бил потулен. Нещо от доста време се случва в тази система и сега виждаме реакция на дълготрайно натрупаните във времето проблеми.
Не мисля обаче че оставката на Петков ще доведе до някакви проблеми между коалиционните партньори и до разваляне на мнозинството.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..