Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без паника, минавали сме и по-страшни инфекции у нас!

Още сме много, много в началото на кривата, прогноза е трудно да се направи, но опитът показва, че ранните мерки са важни

| обновено на 17.03.20 в 12:17
Снимка: в. Труд

Пловдивският опит в криза ще бъде споделен от проф. д-р Марияна Стойчева, ръководител Катедрата по инфекциозни болести и паразитология на МУ, тя е от водещите специалисти инфекционисти у нас.

Проф. Стойчева каза, че се намираме в началото на инфекцията и предстои развитие на картината в следващите дни. 

При нас в Инфекциозна клиника на УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив е доста натоварено, мога да кажа, че нямаме потвърден случай на ковид - 19, но въпрос на време е кога ще имаме положителни резулатати.
В момента в клиниката има 20 хоспитализирани пациенти, те са съмнителни случаи за ковид - 19, но не се потвърдени, чакаме резултати от лабораторията в Стара Загора. Всички са в задоволително общо състояние, не са проблемни болни, категорично, просто трябва да се изчакат пробите. Всички са пътували във високорисковите зони, но следва лабораторна диагностика.

По повод на това, че в Пловдив няма вирусологична лаборатория проф. Стойчева каза, че не бива това да се смята като изоставане, но е добре и тук да се оборудва такава. Тя добави, че работят в изключително натоварване, през клиниката минават по 50 пациенти на ден. Инфекционистът изрази своята голяма благодарност към студентите по медицина и другите специалности на МУ, които са поискали да станат доброволци. 

В рамките на един час получих много обаждания за доброволчество, това ме зарежда с опитмизъм и вяра, че ще се справим с тази ситуация. Тя сега започава и не може да кажем пред какво ще се изправим, допълни още проф. Стойчева. По неин съвет е много важно да се пази 14 дни карантина, като сте били на път и сте били контактни с болни пациенти. 

За възрастните хора проф. Стойчева посъветва да стоят вкъщи и да нямат контакти, защото няма специфични средства за борба, няма ваксина и лекарство. Препоръчвам минимизиране на социалните контакти, каза проф. Стойчева. Тя смята, че маските, дори най-евтините са ефикасни, спокойно могат да се носят, ако например се посещава магазина. 
Без паника, минавали сме през много и най-различни епидемични взривове, ще се справим, но всеки трябва да е отговорен за себе си и за общественото здраве, и да спазва нареденото от Щаба, заключи проф. д-р Марияна Стойчева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58