Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гешев всява паника и трябва да понесе наказателна отговорност

Законопроектът за мерките при извънредно положение беше приет на първо четене от НС.

В законопроекта, внесен от ГЕРБ, са включени различните ограничения и забрани за гарантиране на социална дистанция като превенция срещу коронавируса. Заявките са обаче между двете четения и може да има редица промени.

Според правозащитника адв. Михаил Екимджиев въведените ограничителни мерки са  малко закъснели, но са взети адекватно. Има голям диапазон между военното положение в Китай и Южна Корея и безхаберието на Великобритания и пълното безхаберие на Нидерландия. Всяка държава има своята преценка на приоритетите, мерките и баланса, който ще търси между свободата на хората и ограничетелните мерки. Твърде различни са мерките, които вземат държавите и затова  в такова положение трябва да се доверим на властите. Ако се вярва на премиера ние сме аплодирани, от другите страни за предприетите действия.

Екимджиев подчерта, че рестрикциите трябва да осигурят баланса  между реалната опасност от коронавируса и необходимите ограничения и самоограничения, които трябва да си наложим,  включително и като законодателни промени, за да се върнем сравнително бързо към нормалния си начин на живот.

Той коментира и предложението разпространители на фалшиви новини да бъдат наказвани с лишаване от свобода до 3 години  и глоби. Въпросът е кой и кога ще ги прилага, защото и досега има текст като слънце в НК за разпространители на фалшиви новини, които могат да предизвикат вълна на тревожност. Видяхме сутринта главният прокурор Иван Гешев да казва в интервю, че не е сигурен, че ще останат хора, които да изберат тези политици. Няма такъв катастрофичен сценарий за разпространението на вируса. Главният прокурор, рискувайки да всее паника сред хората и желаейки да се дистанцира от политиците, прави неверно послание, което е в състояние да всее паника и тревожност. Ще образува ли Гешев наказателно производство срещу себе си?!

Адвокат Екимджиев определи като приятна изненада и за себе си спазването на гражданските свободи от държавата в ситуация на извънредно положение, но отново изключи прокуратурата от тази оценка. Държавата е прозрачна, открита, посланията й са правилно адресирани до хората. Но на този фон главният прокурор, който влетя в обществения живот на България, за да играе политическа роля, сега държи да се дистанцира от правителството, от президента, от Оперативния щаб  и го прави като слон в стъкларски магазин. Трябва да понесе отговорност, включителто и наказателна. 

.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58