Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посттравматичният синдром води до погрешни стратегии

Поддържам един консултатитивен телефон и сега, когато вече виждаме светлина в тунела, хората, които се обаждат с проблеми, стават все повече. Това е очаквано и е т.н „постстресов синдром“, заяви психологът Иван Игов. 

Той подчерта, че пандемията е предизвикала силен стрес, тъй като хората са изгубили възможността сами да контролират живота си. Голяма част от тях се се почувствали безсилни и объркани.

След първоначалната вътрешна мобилизация те са започнали да се  изчерпват и   два месеца по-късно вече са започнали да се проявяват симптомите на посттравматичния срес.  Започнали са да запълват „празнините“ с лъжлива информация, която им дава  привидна и лъжлива стабилност.

Определена част от хората, чиито стратегии за справяне не са много адаптивни, са се оказали под  влияние на лъжливата информация.

Игов призова да вложим усилия за намиране на истинските факти, за да успеем "да се събудим от съня на чудовищата“.

Най-крайната погрешна стратегия е игнорирането – такъв вирус няма и  той е измислен

„Въпрос на големите корпорации е да получат милиарди долари, за да разработят ваксини за болест, която несъществува. Не зная как някои могат да вярват на това, при условие, че целият свят се срина“.

Има и една група хора изпаднали в състояние на примирение – съдбата така е решила

„Това са хора, вярващи в стадния имунитет. По-добре е нищо да не правим. Така стратегия е страшно глупава, защото може да отнеме много човешки животи, а човешкият живот е най-важното нещо.“

Други изкривяват фактите – десимулация

„Нещата не са толкова зле, но някой специално завишава броя на заболелите и починалите. Това съм го чувал в няколко варианта със суми, които да давани, за да се "впишат така в статистиката“.

Страшен е и вариантът на заместването

„Хората започват да си измислят неща, които са много встрани от реалността и колкото са по-странни, са приемани като толокова по-реалистични, като изграждането на 5G-мрежата, поставянето на електронни чипове и т.н.“

По думите на Игов, подобни типове поведение придават някаква привидна активност на засегнатите от посттравматичен синдром, като им създават лъжливото усещане, че те владеят ситуацията и могат сами да се справят с нея.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47