Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората търсят новата опция "на резервната скамейка"

"Това, което генерално се случи в страната е, че премиерът Борисов изчака да намалее напорът на протестите и той намаля. На такъв етап обикновено протестът се опитва да се радикализира и тогава има две опции – или да свали Правителството, или да се маргинализира. Преди изказването на Борисов протестът беше тръгнал точно в тази посока".Това подчерта политологът Първан Симеонов.

„Борисов разсъждаваше на глас и с изключително неумелото си и грешно от политическа гледна точка изказване,   върна на протеста шансовете да го свали. Все още обаче той има шансове и да изкара мандата си, вкл. и с излизане в отпуск, само и само да няма предсрочни избори. Това може и да е по-добрият шанс за него“.

Според Симеонов, вероятно и самият Борисов не може да даде в момента отговор на въпроса какво точно се случва. Като аргумент, политологът подчерта, че вижданията вътре в управляващата конфигурация са различни. От едната страна е Томислав Дончев и той ясно се е обозначил като представител на по-малката част от ГЕРБ, които искат да си ходят. От другата страна  са патриотите, които изобщо не искат да си ходят. Въпросът е сега кой ще надделее.

„Ако Борисов направи маневра, може да успее да вземе и този завой“.

По думите на Симеонов, Борисов има навика да оставя някои от хората си в изкуствена засада – Томислав Дончев, Валери Симеонов, за да се издадат сами. Борисов по-скоро лавира, отколкото да управлява.

„Възможно е патриотите да са поставили някакви условия, защото в подобна ситуация политиците стават много гъвкави".

Първанов бе категоричен, че президентът действа напред с малки стъпки към властта, тъй като е получил за това добър шанс.

Ситуацията е такава, че основните две партии - ГЕРБ и БСП са в колапс. Вместо да се качи на вълната на протеста, БСП е "нагълтала вода" . "Това обаче не е съзнателно, защото парадоксите на ситуацията са такива - хората търсят новата ефективна опция на резервната скамейка и тя понякога е ненадейна.Историята поражда такива парадокси".

"Въпросът е да не се окаже оттук нататък, че хората се оглеждат, оглеждат и накрая се създава ситуация, в която трудно може да се осъществи ефективно управление - Парламентът да е много надробен".

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47