За поредно обгазяване на село Труд през почивните дни от Централата за биогаз сигнализираха от Инициативния комитет, който настоява за нейното премахване. Във видеобръщения в социалните мрежи представители на протестиращите твърдят, че неприятните миризми са непоносими и увреждат здравето им.
Според тях обгазяванията започват от 17 часа, а вечер и нощем стават още по- тежки. Когато те не идват и зачитат населението, населението ще дойде при тях, предупреждават протестиращите след като никой не се е отзовал на сигналите им.
В интервю за Радио Пловдив инж. Марияна Кондаклиева директор на дирекция „Контрол“ в РИОСВ - Пловдив потвърди, че са получили два сигнала от Труд. Тя обясни, че те повтарят предишни сигнали, но не уточняват каква е миризмата.
Получената информация е препратена на РЗИ, защото има становище на Министерството на здравеопазването, че тези миризми могат да окажат негативно влияние върху общественото здраве. От РИОСВ очакват становището на здравната инспекция.
Централата е проверявана непрекъснато, правени са и проверки по сигнали, но те не са установили наличие на неприятни миризми, коментира инж. Кондаклиева.
Тя припомни, че е направено и четирикратно измерване на въздуха в продължение на по 14 дни и то през четирите сезона на годината, но мобилната станция не е установила замърсяване на въздуха. Експертите, които са били на място, също не са усетили неприятни миризми.
От началото на годината досега са постъпили 30 сигнала от жители на Труд като в началото на 2020 г. причината за обгазяването е било наторяване на земята. Затова и сигналите са препратени до БАБХ. Що се отнася до обгазяването от биоцентралата сигналите са много, но те касаят едно и също денонощие, обясни Кандаклиева.
Извършени са пет проверки като експертите са установили в Централата неизпълнение на предписание от края на миналата година за покриване на външните вани. Издадено е наказателно постановление през юни тази година, но операторът го обжалва. Централата е под постоянен мониторинг от страна на РИОСВ, освен това тя също има апаратура за измерване на чистотата на въздуха, но до момента сигналите не са потвърдени, каза експертът.
От екоинспекцията обясниха, че всички подадени сигнали на зеления телефон се регистрират и могат да бъдат проследи последващите дейности на РИОСВ.
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..