„Едно от заглавията в западната преса гласи, че изборната надпревара е сблъсък на титаните, но титани няма. Изборите в САЩ обаче ще предопределят бъдещето на тази страна, а вътрешната политика на САЩ представлява външната политика на всички останали държави, защото това е най-мощната и определяща световния ред държава“, подчерта политическият анализатор Димитър Гърдев.
По думите му, много и важни вариантите за това, пред какво ще ни постави този избор. Може държавата да е управлявана от президент на демократите – Джо Байдън, с Конгрес на демократите и със Сенат на демократите и единственото нещо, което може да възпре абсолютния реваншизъм, който те заявяват, че ще наложат, е Върховният съд.
„Затова беше изключително важно и мястото на върховната съдийка Еми Барет, назначена седмица преди изборите, след като бе посочена от Доналд Тръмп. Контрапредложението от демократите бе, че ако те спечелят изборите, незабавно ще променят състава на Върховния съд от 9 на 13 съдии. А това е вече друга Америка“.
Гърдев бе категоричен, че досега е нямало избори с толкова много наложена цензура.
Самата изборна процедура може да забави сериозно обявяването на резултата от изборите, които са от особена важност за Америка и безпрецедентни с огромния брой гласували по пощата – около 100 милиона граждани.
Категорично обаче изборите няма да успеят да обединят хората. Светът се променя кардинално, а връщане към времената на Обама и Клинтън е невъзможно и никога досега не се е случвало. Не може да се очаква скоростен завой на американската външна политика спрямо Европа, ако Джо Байдън спечели.
„Той няма да върне нито договорите за ракетите със среден и малък обсег, за открито небе, за противоракетна отбрана, за стратегическите настъпателни въоръжения, всичко, което касае Европа, защото на нейна територия ще бъдат разположени оръжията. Ще върне ли САЩ в СЗО, в Световния съд за правата на човека, за ЮНЕСКО и т.н. Той заяви, че ще ги върне, но това не е голям проблем на Америка“.
Гърдев бе категоричен, че кризите в САЩ не идват от демокрацията, а от колапса на финансовата система от 2008 г.
„Който и да бъде следващият президент на САЩ, той като дамоклев меч ще чувства това над главата си и затова САЩ ще продължават да имат проблеми и кризисни моменти, защото това не зависи от личността и от партиите. В момента, в който държавата ежегодно трупа дефицит, надхвърлил вече 22 трилиона долара, дори и да се върне нейният основател, той няма как да измени тренда на развитието на страната. Основният проблем на Америка е огромният дефицит, който не може да бъде спрян да расте.“
Трудностите на Америка са сериозни и системни. Сегашната администрация почти не забелязва България, но ако следващият президент на Америка се казва Джо Байдън, Гърдев изрази надежда страната ни да има много по-плътни и ползотворни партньорски отношения с неговата администрация.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..