Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дълго анестезиолозите бяха недооценени, лъсна истината

„От месец март до този момент през интензивното отделение са преминали 102 пациенти. От тях са починали 38. Работим в по-усилен режим от обикновено, но се справяме. Не правим компромис с качеството на лечение, това е за сметка на повече натоварване на лекарите, повече недоспиване. Но в края на краищата, не сме цигулари, а сме лекари“, това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Димитър Димитров, заведащ интензивното отделение в УМБАЛ „Пълмед“.

Той коментира и ситуацията с интензивните отделения в страната, които са под натиска на пандемията от коронавирус.

„Много ясно се видя, че проблемите не са в решенията на министъра или на щабовете, а в липсата на ефективни интензивни отделения с подготвен персонал. Лъсна истината, че огромно количество болници разполагат с анестезиолози на 98 години или с дипломи на такива. И те не биха могли на практика да направят интензивен сектор, който да е ефективен и да отговаря на изискването на качество за тази грижа“, каза още доктор Димитров.

Според него здравната система не може да се гради в условия на криза.

„Сега е време за тактически решения. И трябва да действаме с това, с което разполагаме. Един лекар се гради за 10-15 години, за да достигне нивото да работи в интензивно отделение. Дълго време съсловието на анестезиолозите беше пренебрегвано, по някакъв начин беше и недооценено. Съвсем естествено е, че тези хора отидоха да работят в САЩ, Австралия, Германия и други държави. Няма как да ги върнем веднага, нито веднага да произведем такива лекари“, коментира доктор Димитров.

Той коментира и думите на премиера Бойко Борисов, който посети болницата, за да види Здравко Димитров и препоръча на лекарите да го изписват от лечебното заведение.

„Премиерът много ентусиазирано даде този съвет, но изисква шест години образование по медицина и още поне 10 години лекарски опит, за да даде този съвет. Кметът Здравко Димитров мина през интензивния сектор и беше стабилизиран. Решението за изписването е единственото и само в ръцете на доцент Митков. Когато прецени, че той е извън опасност, предполагам, че ще го изпише“, коментира доктор Димитров.

Цялото интервю с доктор Димитър Димитров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55

Работещо управление не се постига с юридически хватки

"Обръщането на посоката след отказа на Бойко Борисов да е премиер, е ясна. Ако не се случи нещо извънредно, това означава само и единствено нови избори, което би означавало някакво облегчение за изход от патовата ситуация". Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Александър Христов. По думите му, комуникационните сигнали веднага след..

публикувано на 27.11.24 в 11:15

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдивска област

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 20:15