Заповедта, която предстои да влезе в сила, вероятно ще раздели обществото за пореден път.
Каква е позицията на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България – обяснява неговият председател Диян Стаматов.
„Всички се обединихме около позицията, че учениците, след завръщането си в училище, да бъдат с маски от 5 до 12 клас. Ще са необходими много усилия за да убедим хората и най-вече родителите, че това е много важно, то е сигнал за уважение към учителския труд", казва Диян Стаматов.
По думите му, това ще много трудно, бавно и противопоставящо се. В противен случай обаче ще имаме непрекъснато превключване от реално към дистанционно управление на учебния процес, предупреждава браншовият лидер.
Почти навсякъде вече се носят маски. Излиза обаче, че местата където най-трудно намираме допирателна точа за това изизстване се оказва училищната среда. Преди няколко месеца нямахме толкова силен натиск на вируса, сега обаче, твърде често имаме починали учители, вече са почти 30, което създава огромен стрес и притеснения за всяко училище, коментира Диян Стаматов.
Там, където е имало тъжен проблем, или дори установена зараза, настъпва голямо притеснение. Разстройва се и учебния процес – веднага настъпва плътна карантина, на цели класове. Последиците от преболедуването също са тежки, това е проблем за човека и за цялата образователна система.
Всеки един от нас трябва да направи малкият компромис. Да, носенето на маски не е удабно, но трява да се защитят всички – и ученици и учители. За голямо съжаление, кампаниите по убеждаване остават много трудни.
Не можем да се надяваме на чудо и че никой в класа няма да се зарази. Следват зимни месеци, с традиционните от години грипни ваканции. Определено това ще е най-трудния период.
Вероятно ще се премине към дистанционно обучение. Продължителното пребиваване в електронна среда обаче води до много пропуски в обучението, алармира председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България.
Цялото интервю с Деян Стаматов чуйте в звуковия файл.През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...