Говорим в програма "Точно днес" с доброволци от народните представители, с желание за подкрепа към обществото в районите, от където са избрани:
за Пловдив област Веска Ненчева, депутат от БСП, тя ще работи като преподавател по български език и литература в училищата на Карлово и Сопот.
Веднага, след като Народното събрание гласува бюджета, Ненчева ще бъде разпределена по график в училищата, от региона. Ненчева е уведомила началника на РУО Пловдив Иванка Киркова, че желае да стане доброволец и да преподава присъствено на учениците.
Ненчева беше дългогодишен учител в СУ „Проданов“ в Карлово, преди да отиде в парламента. Тя е предложила на колегите си, които са в системата на образованието, да помогнат и на учителите в тези тежки времена.
„Потърпевши са най-много системата на здравеопазването и образованието. Аз държа да преподавам, тъй като много мои колеги са болни или имат синдром на прегряване и страх да влязат в клас заради Ковид-19“, коментира народният представител.
По думите на Ненчева, още през лятото е трябвало МОН да коментира новата методология на преподаване, която пряко да може да отговаря на нуждите на образователния процес. Министерството обаче е нямало готовност да мисли за техническите средства, за интернет, за извънредния труд, който учителите са полагали в първите седмици - около 16 часа, за да са адекватни на ситуацията. За всичко това е трябвало да бъде направен детайлен анализ, за де се подготви адекватно новата учебна година.
"Методиката на преподаване на всеки един предмет вече трябва да е различна, философията на обучението вече е различна - преподава се през някакво устройство, подчерта Ненчева.
Тя бе категорична, че при обсъждането на Националния бюджет от Парламента от БСП ще предложат мерки, обвързани с националния бюджет в подкрепа на семействата и децата - безплатни учебници, безплатни лекарства за деца до 14 г. и др. От голяма важност е и психическата устойчивост на хората в тежката ситуация.
Интервюто - от звуковия файл:
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..