Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приближаваме се към пика на епидемията от Ковид-19 у нас

Думата на 2020 е "пандемия". Може да е и вирус, защото ни завладя по начин, за който не сме и подозирали. Говорим с проф. д-р Марияна Стойчева от Медицинския университет в Пловдив за силата на мерките, за начините за справяне с епидемията и за лечението, а също и какво остава да си кажем за ваксините.

Ковид -19 у нас, какво научихме, кои са адекватните мерки за всеки един от нас? Проф. Стойчева: Имам чувството, че напоследък хората започнаха да се осъзнават, да преценяват важността на това да спазват мерките. Много по-рядко виждаме хора без маски, както и няма вече толкова хора на групи, което е важно да се ограничи заболеваемостта.

2814 са новите случаи у нас, като имаме и 221 починали. "Трудно е да се опредили дали Ковид-19 е по-агресивен, дали е по-различен от този в началото през март", смята проф. Стойчева. Тя каза: "Истината е, че ние се приближаваме към пика на епидмията у нас, и за съжаление тази висока заболеваемост е свързана с поражения на най-високорисковите групи у нас, това са хората с хронични заболявания. Друго важно за SARS-CoV-2 e, че той не поразява само белите дробове, засяга съдовете и оттам минава в една полиорганна симптоматика. Това носи и висок риск за фатален изход на заболяването. Затлъстяване плюс хронични белодробни заболявания, както и наднормено тегло със сърдечносъдови болести са най-рискови за протичане на Ковид-19." 

Инфекционистът допълни: "Хората като цяло не осъзнаваха и неглижираха важността на мерките. И в този момент има хора, за които този вирус не съществува. За съжаление мога да кажа, че това се случва и в средите на медицинските работници. Усилия на всеки един от нас са много важни. 

Маска, винаги и навсякъде, сигурна съм, че е неудобна, но вирусът ни убива, просто маската трябва да бъде на лицето ни! Друг е въпросът, че тези маски трябва да бъдат безплатни, както е например в нашите съседни страни.

Ваксините и очакванията на вас медиците? Аз съм за ваксините, само тя може да наруши естествения ход на тази пандемия, опитът показва, че тези инфекции продължават до две или три години, посочи още проф. Стойчева. Не може да си позволим такава висока цена, която обществото трябва да плати, да постигнем стаден имунитет, както съветват някои мои колеги. 70 % от обществото трябва да има имунитет към вируса, или преболедували или имунизирани, тогава ще се очаква ефект от ваксината. 

Днес е 1 декември Световен ден за борба срещу  СПИН. За тази година около 200 са новите случаи на СПИН у нас, и като цяло България има ниско разпространения. "Пандемията отвелече вниманието на вирусолозите от тази инфекция, но има много големи успехи при лечението", смята водещият инфекционист.

Обучението на студентите по медицина, доброволците и вашата гордост, че има такава реакция от младите? Много от студентите ни идват и стават доброволци в Инфекциозна клиника, те не са имали промоция, но те работят с нас в борбата с тази пандемия,отбеляза проф. Стойчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности се състоя този следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици:  "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58