Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Единственото важно е да осигурим честни избори


Каква е разликата между първоначално обявената дата за парламентарните избори – 28 март и окончателно определената – 4 април?

Няма разлика, коментира политологът Димитър Аврамов. „Човек ако не иска да направи нещо, винаги  ще си намери ричина. И обратното. Хубавото е, че си има Конституция и правила и изборите се подчиняват на тези правила.“ - казва той. 

Малките партии, на ръба на изборната бариера – може да не я минат.

Важна е не датата, а какво предлагат политическите партии на хората.

Когато политиците нямат интелектуален капацитет да говорят по същество, търсят други теми, които опират до  дребнотемие, като например „кога ще са изборите?“.

Ако зависи от управляващите, избори не трябва да имат, просто защото няма управляващи, които да искат избори. Не конкретно сегашните, а изобщо, смята Димитър Аврамов. 

По думите му,  българските управляващи не са готови за избори, те нямат позитивен дневен ред и накрая просто  ще предложат "още от същото". 

Опозицията  трябва да е много конкретна и да разбере какво искат хората, ако възнамерява да постигне нещо. 

Със сигурност до изборите има много малко време и повече предложение ще останат като сън – те не могат да бъдат приложени. 

Единственото сигурно нещо е да осигурим чрез наблюдатели прозрачността на вота.  По традиция у нас измами се правят от най-големите партии. 

Медиите и обществото да видят дали управляващите не правят тайни промени в изборния кодекс, за да бъдат облагодетелствени от тях. Нищо друго не е важно сега.

Да направим тези избори, като сложим под зорко наблюдение организаторите им, за да си гарантираме честност на вота.

Ако някой вярва на това управление, е просто наивен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48