Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" - фондът на ЕС SURE и спасяването на заетостта

| обновено на 26.01.21 в 11:08

В средата на декември Народното събрание ратифицира Споразумението за заем между Европейския съюз  и България за отпускането на 511 милиона евро заем от Фонда за временна подкрепа за смекчаване на рисковете от безработица заради Ковид-пандемията. Пред създадения от Брюксел инструмент „Шуър“за финансова помощ са кандидатствали 18 страни – членки, за да покрият разходи за  запазването на заетостта. 

Портфейлът на проекта е 100 милиарда евро, набрани чрез емитиране на социални облигации. Със средствата ще се допълнят националните мерки за преодоляване на пандемията и на социално икономическите й последици за работниците и самостоятелно заетите. Заемът, който София получава е с 15- годишен максимален срок на падежа, като срокът за използването на помощта е 18 месеца, считано със задна дата от 30. 09. 20 г. 

Очаква се  у  нас между 4500 и 5000 работодатели да бъдат подкрепяни за запазване на около 140 хиляди служители и работници, както и  хората на първа линия.

По данни на социалното министерство безработицата у нас през декември миналата годината е 6,7 процента и е най- ниската от месец май. В Пловдив – град регистрираните безработни от март до края на декември са 6 500, което е 3,95 на сто, а в областта те са над 17 000 или  5,7 процента. Според Димитър Димитров от Регионалната служба по заетостта това не е драстично увеличение в сравнение с 2019-та година, когато останалите без работа са били с 4 хиляди по- малко. 

От март до края на миналата година Бюрата по труда в Пловдив и областта са  осигурили работа за над 23 хиляди души. По т. нар. мярка "Ковид" за подкрепа на заетостта са одобрени 204 заявления на фирми от транспорта и туризма за отпускането на компенсации от 290 лева за всеки нает, чиято заетост ще бъде запазена. Чрез нея са се възползвали 5 000 души. 

Към края на декември по другата мярка "Запази ме" при 880 подадени заявления за общо 5000 наети са одобрени 335 фирми с общо 1600 работници.

Част от помощта, обаче, не е стигнала до хората. Диян Найденов е собственик на нощни заведения в Пловдив с над 200 служители. Бизнесът му е затворен от края на октомври, а подчинените му са получили 24 лева само за последния ден на ноември. Не е получил средства и за компенсиране на 20 на сто от оборота, а мярката 60 на 40 смята за неприложима.

Валентин Драгнев - собственик на фитнес зала, чийто работници също са в неплатен отпуск, разказва същото и добавя, "че това е нечовешко".

Тони Симидчиева,  е ресторантьор и хотелиер също в Пловдив. Казва, че бизнесът й е не в локдаун, а в нокдаун.

 Според Еньо Енев – председател на Сдружението на ресторантьорите Тракия – Пловдив  очакванията на бранша са през януари безработицата да скочи в пъти.

И ако държавата пое ангажимента тази седмица да изплати забавените компенсации на бизнеса и отварянето на фитнесите от следващата седмица Европейският парламент вече обсъжда нови инициативи за подкрепа на заетостта. Една от тях е защитата на хората, които са принудени да работят дистанционно, обяснява евродепутатът Атидже Алиева - Вели, член на комисията по заетост и социални дейности. По думите й Франция и северните държави вече са го направили чрез колективното трудово договаряне, което у нас е слабо развит

Друга мярка, която се обсъжда е гарантирането на достойно жилище на разумни цени за работещите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35