"Спас Господов в страната на амазонките“ е най-новият, току- що пуснат на книжния пазар роман на гл. редактор на сайта „Пловдив онлайн“ и председател на Дружеството на пловдивските писатели Антон Баев.
„Той е алегория за границите на свободата, в които е затворен модерният човек от 21 век, особено , в ситуация на световна карантина. Написах го точно по време на пролетния локдаун в България. Затова и текстът е кодиран като „записки под карантина“- споделя авторът в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
В романа читателите отново ще се срещнат с един добре познат авторов герой Спас Господов, но този път той обема темата за универсалното в природата триединство.
„Основният герой всъщност е разделен на три героя, това не е психиатрично разтрояване , а уплътняване на идеята за това, на което се крепи света - триединството. Бог, Син и Свети дух; мъж, жена , дете; мъж, жена и Бог. Това триединство се вижда и във всяка форма около нас, и в анатомията на човешкото тяло“ – разказва Антон Баев и издава част от сюжета на романа, провокиран от темите за самоизолацията, виртуалното общуване и пътуване.
„От една страна е АЗ – героят, който е един уплашен от случващото се и самоизолиран човек , който има възможност да пътува само чрез въображението си. От друга страна е появяващият се негов гуру, който съм нарекъл Magister Ludiи, и е нещо като негово алтер его. И от трета страна това е самият Спас Господов, който пък е физически активният герой, „транспортиран“ в една митологична , митична страна – Страната на Амазонките“, каза Антон Баев.
Времето също е триединство – минало, сегашно, бъдеще. Митологично, легендарно и историческо. Именно тези „триъгълници от времена“ са в основата на романа. Минавайки през тях тримата герои изграждат цялата канава, описваща опитите им да търсят изход и спасение за съвременния онлайн човек.
А Спасението е в творчеството, категоричен е Баев .
Цялото интервю с Антон Баев можете да чуете в звуковия файл.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..