"Спас Господов в страната на амазонките“ е най-новият, току- що пуснат на книжния пазар роман на гл. редактор на сайта „Пловдив онлайн“ и председател на Дружеството на пловдивските писатели Антон Баев.
„Той е алегория за границите на свободата, в които е затворен модерният човек от 21 век, особено , в ситуация на световна карантина. Написах го точно по време на пролетния локдаун в България. Затова и текстът е кодиран като „записки под карантина“- споделя авторът в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
В романа читателите отново ще се срещнат с един добре познат авторов герой Спас Господов, но този път той обема темата за универсалното в природата триединство.
„Основният герой всъщност е разделен на три героя, това не е психиатрично разтрояване , а уплътняване на идеята за това, на което се крепи света - триединството. Бог, Син и Свети дух; мъж, жена , дете; мъж, жена и Бог. Това триединство се вижда и във всяка форма около нас, и в анатомията на човешкото тяло“ – разказва Антон Баев и издава част от сюжета на романа, провокиран от темите за самоизолацията, виртуалното общуване и пътуване.
„От една страна е АЗ – героят, който е един уплашен от случващото се и самоизолиран човек , който има възможност да пътува само чрез въображението си. От друга страна е появяващият се негов гуру, който съм нарекъл Magister Ludiи, и е нещо като негово алтер его. И от трета страна това е самият Спас Господов, който пък е физически активният герой, „транспортиран“ в една митологична , митична страна – Страната на Амазонките“, каза Антон Баев.
Времето също е триединство – минало, сегашно, бъдеще. Митологично, легендарно и историческо. Именно тези „триъгълници от времена“ са в основата на романа. Минавайки през тях тримата герои изграждат цялата канава, описваща опитите им да търсят изход и спасение за съвременния онлайн човек.
А Спасението е в творчеството, категоричен е Баев .
Цялото интервю с Антон Баев можете да чуете в звуковия файл.
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..