„Хората, които са карантинирани като контактни на болен от Ковид 19 , но са
с отрицателен тест, в деня на изборите ще бъдат лишени от възможността да упражнят правото си на глас по общия ред“. Това заяви рубриката „Прогнозите“ на предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“ изборният експерт Стоил Стоилов.
По думите му този сектор от каратинирани са физически здрави и не е логично да се приравняват към лежащо болните у дома, които имат право да изискат у тях да ги посети екип с подвижна избирателна кутия.
Стоилов вече е предложил на правната комисия в Парламента да се създаде по думите му „изборна георграфия по места“. Т.е. да се определят секциии- специално за хора под картина в деня на изборите и часови отрязък от време , през който да могат да го напрявят. Както и да се оформят секционни избирателни комисии от хора, които също попадат в групата карантинирани без да са позитивни за КОВИД 19, които преболедували и са добили естествен имунитет, или вече са с поставени ваксини.
„За де се избегне риск от разпростанение на заразата гласуването може да става в училищни физкултурни салони или палатки в дворовете на училищита- заяви Стоилов
Той предлага Районните избирателни комисии да създадат богата банка с координати на вече обучени кадри, които също имат имунитет или ваксинация и могат дори в деня на изборите да заместят свои колеги , които са развили симптоми в последния момент.
Стоилов нарича такъв тип готовност „създаване на дълга резервна скамейка от кадри, които вечеваксинирани и преболедували“ .
Изборният експерт препоръчва това да направят навреме и всички парламентарно представени партии, които според изборния кодекс са длъжни да имат свои застъпници в избирателните секции.
Прогнозата на Стоил Стоилов е, че в края на изборния 4 април ще бъде отчетена ниска избирателна активност. Тя е изградена на база на опита на други държави, които вече проведоха избори по време на усложнена епидемиологична обстановка.
Цялото интервю на Иванка Петкова със Стоил Стоилов можете да чуете в прикачения файл.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..