Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени: Само с мерки и без ваксинация агонията ще е дълга

| обновено на 09.03.21 в 15:47



До 23 април активните случаи с COVID-19 у нас постепенно ще се увеличават, но динамиката ще зависи от процеса на ваксинацията, прогнозираха водещи български учени, които представиха прогностични математически модели за развитието на пандемията у нас.

Проф. Огнян Кунчев от Института по математика и информатика на БАН представи своята разработка на дългосрочни прогнози за развитието на пандемията от коронавируса в България - със и без ваксинация.

При вариант  без ваксинацията и според болните в интензивни отделения, оптимистичният сценарий е продължителност  на пандемията до юни  следващата 2022г.  

Проф. Кунчев смята, че без използването на ваксини е невъзможен по-скорошен край на пандемията. Според него, до май-юни догодина  у нас починалите ще са „до 57 000 души".  Предполага, че досега у в България близо 1 милион вече са срещнали коронавируса, а починалите са приблизително 10 500, каза ученият.

Различен е сценарият при ваксинацията на населението, посочва проф. Кунчев. Според тази прогноза, "ако предположим, че 120 000 души бъдат имунизирани всеки месец, имаме 1100 интензивни отделения и правим локдауни от около 20-30 дни, броят на починалите ще е около 43 000, пак песимистична прогноза, но цялото "нещо" ще завърши на 15 декември, в края на тази година".

Тази предполагаема оценка за очаквани 43 000 жертви на коронавируса (сред които и вече починалите 10 500) е най-лошата възможна, коментира проф. Кунчев. Според неговите изчисления, ако се ваксинират уязвимите групи хора и тези със съпътстващи заболявания, ще има по-малко починали до края на пандемията - вероятно само 5000 души.

В периода от 5 март до 23 април тази година активните случаи с COVID-19 в страната постепенно ще се увеличават, но това също ще зависи и от процеса на ваксинацията, заяви и проф. Марусия Божкова от Факултета по математика и информатика на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Според нейния математически модел,  има три сценария за развитието на пандемията у нас - основен, песимистичен и оптимистичен, които ще зависят от предприетите превантивни мерки. 

По думите й, "За Великден има три възможни сценария и се върви нагоре, ако мерките се отхлабят;  ако мерките са такива, каквито са сега, можем да очакваме  от  2000 до до малко над 3000 случаи дневно".  

Ако мерките се затегнат, но и с резултата от ваксинацията – извършвана в момента и вече е направена – се очаква затихване, но не и елиминация на този процес, коментира проф.  Марусия Божкова.

Доц. Димитър Атанасов от Нов български университет  обърна внимание на нерегистрираните  заразени с COVID-19, които остават извън официалните здравни статистики. По думите му, "45 процента от потенциално заразените се откриват от нашата здравна система, докато в началото на епидемията този процент беше между 23 и 32 процента, или една четвърт от случаите бяха откривани".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52