Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мерките за бременните жени с Ковид-19 у нас са доста закъснели

| обновено на 25.03.21 в 17:00

На темата с коронавируса ще погледнем и през призмата на майчинството – патология ли е заразата за бременните и бебетата и  как да се ограничат рисковете за тях дискутирамe с проф. Мария Малинова, получила високото признание за най-добър акушеро-гинеколог през 2014 година. 

Проф. Малинова каза, че заболяването Ковид-19 доста промени практиката през изминалата година, свързана с родилките и протичането на бременността. "Имаше голям процент на бременните жени, които раждат преждевременно, но днес има смъртни случаи, с появата на новите щамове, за съжаление и у нас има такива", каза проф. Малинова. 

"Мерките у нас са доста закъсняли, що касае бременните жени и родилките, свързано със създадения консултативен съвет", смята проф. Малинова. По думите й в нашата страна трябваше  поне в големите градове да се създадат болници за лечение само на инфекцията. 

"Разчитаме на данните, които има от световната практика, работим в известна степен "на сляпо", следим всичо по интернет от световната медицина. Препоръките за АГ сектора са добри, но трябваше по-рано да се помисли за бременните жени", посочи в интервю за програма "Ден след ден" проф. Малинова. Тя разкритикува работата на общопрактикуващите лекари и специално, това че е видяла прегледи, които не са изобщо присъщи на добрата лекарска практика.

"Ние считаме, че по време на бременност организмът на жената е податлив на инфекции. Те трябва да ограничават своите контакти максимално, но е добре да се разхожда на чист въздух", посъветва акушер-гинекологът. По думите й още няма категорчна оценка, дали бременните да се ваксинират, защото има риск за спонтанен аборт, при някои от тях. 

Предаването на заразата на плода: "До днес няма доказано категорично предаване на вируса от майка на плода й. Страхът е качество, което никога не може да направи човечеството щастливо, затова не е оправдано да се хранят страхове у бъдещите майки."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47