"Идеята за това, до каква степен имаме основания да продължаваме да спорим чие е наследството на светите братя Кирил и Методий, не е идея на българската страна и на европейската хуманитаристика. Много отдавна има аргументи в подкрепа на тезата за българския характер на Кирило-Методиевия език. Важното е обаче да помислим как и доколко успяваме да промотираме и да защитим тази идея. Тя е от изключително значение за развитието на българистиката в света, от която държавата има интерес“. Това заяви проф. д.ф.н. Чоржета Чолакова – ръководител на катедра „Славистика“ в ПУ „Паисий Хилендарски“ и главен редактор на академичното издание „Славянски диалози“.
По думите й, за целта трябва да съществува държавна политика, защото едва ли има университет в света, който сам би проявил желание да изучава българистиката.
На провелата се скоро конференция, организирана от Съвета по чуждестранна българистика към БАН, участниците са успели да се убедят в „изключително добрата перспектива за развитие на българистиката в света, представена достойно от Китай до Албания“.
Проф. Чолакова подчерта, че развитието на българистиката трябва да се мисли в две основни посоки, които са взаимосвързани - университетската българистика и българистиката като научно-изследователско поле. Специалистите е важно да бъдат стимулирани, а държавата трябва да осъзнае, че трябва да бъдат създавани и добри възможности за обмен. „Всяка добра идея може да се реализира само при подходящия субективен фактор и се надявам ръководните нива, от които зависи реализацията на тези идеи, да поемат отговорност“.
В държави, които са като че ли самоизолирани, заради спецификата на езика, като Чехия, Унгария, Полша, където няма активна употреба на интернационални езици, водеща е ролята на държавата. Там се организират изключително важни и многобройни форми за промотиране на собствения език и култура, заяви проф. Чолакова.
Тя уточни, че през следващата година в Прага предстои да бъде проведен поредният конгрес на чуждоезична литературоведска бохемистика в чужбина – изключително престижен форум. В него участват не само чуждестранни, но и чешки бохемисти и става изключително продуктивен обмен на контакти, въз основа на които могат да се осъществяват различни инициативи и да се мисли за съвместни проекти.
Проф. Чолакова бе категорична, че ако не бъдат създавани от държавата обективните предпоставки за научни контакти, не могат да се очакват резултати.
„Моят призив е да се възстанови прекъснатата традиция за провеждане на конгреси по българистика, които да събират изследователи от целия свят с аргумент, че българският език се изучава навсякъде по света и не трябва да се разчита единствено на личния ентусиазъм на учените. Това да бъде работеща система за активно сътрудничество в сферата на образованието и науката, въз основа на които да се очаква и повишаването престижа на българския език и култура“.
Проф. Чолакова подчерта, че появилото се през 2004 г. списание „Славянски диалози“ – издание на ПУ „Паисий Хилендарски“, вече може да бъде намерено и в дигиталната среда.
„Направихме възможното то да стане по-достъпно от всички българистични среди, които могат да ползват българския език като език на културната и научната комуникация. Факт е, че то привлича и учени от чужбина и преводачи, редактори и автори, за да поддържат този духовен мост, чрез който единствено може да се осъществява обменът на идеи“.
Проф. Чолакова бе категорична, че в сферата на идеите между учените не съществуват проблеми и се осъществява диалог. Проблемите идват, когато тези идеи трябва да получат някаква прагматична реализация.
Чуйте повече от звуковия файл:
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...
От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия. "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..