Малката базилика в Пловдив бе домакин на кръгла маса на тема „Споделена отговорност за устойчиви градове“.
Екологично ангажирани организации, представители на бизнеса, общините и МОСВ дискутираха националния план за управление на отпадъците до 2028 г., контролът на замърсяванията в градска и извънградска среда, както и възможностите отпадъците да се използват повторно, като се рециклират.
Кръглата маса, организирана от сдружението БГ Бъди активен, е част от дългосрочния проект „Партньорство за чиста и красива България“.
Форумът бе открит от Анести Тимчев, заместник-кмет с ресор „Екология“, който посочи, че в Пловдив ежедневно се обработват 400 тона твърди битови отпадъци, а за 1 месец на територията на града влизат и излизат 5 милиона автомобили.
Участниците в кръглата маса се интересуваха от това как работи системата за управление на отпадъците в страната на регионално и национално ниво. Питаха и защо текстилът се третира като отпадък наравно с изхвърлените опаковки и негодно електрическо оборудване и защо не се възползваме от европейския опит в тази сфера.
Вера Маркова от пловдивска търговско-консултантска фирма попита защо в Пловдив няма въведена система за събиране на хранителни отпадъци и депозитна система за събиране на пластмасови бутилки, както е в Германия. Тя припомни и че в Пловдив няма система за събиране на опасните отпадъци като лекарства и козметика с изтекъл срок на годност.
Отпадъците не са само широко известните опаковки, има още много, за които дори не се замисляме като фасовете например. В България няма организация, която да рециклира отпадъци от цигари, а те съдържат много опасни вещества, посочи Мария Лазарова, една от организаторките на кампанията „Да изчистим България“. "Фасовете не са текстилни отпадъци - имат пластмаса и съдържат голямо количество токсини, които могат да отровят водните басейни".
Христо Диков от 1 от 4-те рециклиращи компании в България разказа, че в скоро време предвиждат цветните контейнери за стъкло, пластмаса и хартия да могат да се наблюдават от разстояние: "В реално време ще можем да отчитаме обслужването на всеки един контейнер и гражданите да имат достъп до нашата система и да подават сигнали".
Светлана Божкова, експерт в отдел „Управление на битови и строителни отпадъци“ в МОСВ, отговори на част от въпросите.
"Инсталациите за третиране на отпадъци са сред най-скъпите, струват милиони лева. За разделно събиране рециклиращите мощности са направени, сега инвестициите са насочени към контейнерите. Битови отпадъци да се събират разделно - почти всички потоци са обхванати. Хранителните отпадъци предстои да се събират отделно и всяка община ще решава проблема."
Добри примери има и в Пловдив. Сдуржението БГ Бъди активен от години работи заедно с хората, за да се подобри градската среда, посочи Ласка Ненова. Тя открои възпитаването на съзнание у хората да не цапат, като посочи примера с глобите за хвърляне на семки в кв. Тракия, или заедно да се почистят и облагородят междублокови пространства.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..